Читај ми!

Muzej astronomije pod nebom Zvezdare – prošlost, tradicija i kultura

Astronomska opservatorija u Beogradu priprema Muzej astronomije. Neophodne rekonstrukcije i konzervacije koje traju od 2018. u završnoj su fazi, i do kraja godine Opservatorija će imati sve uslove za registrovanje Muzeja.

Dok je nebo nad Zvezdarom bilo vedro, naučnici Astronomske opservatorije, po kojoj je naselje i dobilo ime, odavde su motrili planete i zvezde. Međutim, još krajem devedesetih godina veliko zagađenje vazduha izmestilo je posmatračke aktivnosti iz grada. Kosmos se bolje vidi sa planine Vidojevice, gde je 2011. pokrenuta nova astronomska stanica, a instrumenti sa Zvezdare uskoro postaju muzejski eksponati.

„To su instrumenti koji su dobijeni kao ratna reparacija posle Prvog svetskog rata, koje je naš osnivač profesor Milan Nedeljković dopremio ovde. Ali, nažalost, ovde sa njima ne može više da se radi tako da mi ovaj prostor polako pretvaramo u Muzej astronomije da sačuvamo našu ne samo naučnu prošlost i tradiciju nego i kulturnu", rekla je dr Zorica Cvetković, naučni savetnik i zamenik direktora AOB.

U toku su završni radovi na Paviljonu Velikog refraktora koji će kao srce budućeg Muzeja astronomije čuvati stalnu postavku. U svakom od sedam paviljona kompleksa je po jedan instrument kojim su nekada proučavane zvezde.

„Ovo je izuzetno interesantno mesto i mi kroz dane otvorenih vrata koje organizujemo svake poslednje subote u mesecu od aprila do oktobra imamo veliki broj posetilaca. Ova vrsta objekata i građevinskog kompleksa koji je bio namenski korišćen za opservatoriju ne možete videti u našem okruženju", rekla je Vesna Mijatović, bibliotekar i koordinator Muzeja astronomije. 

Astronomska opservatorija u Beogradu ima status spomenika kulture od 2001. godine. Sledećeg 7. aprila obeležiće 136 godina postojanja, možda baš otvaranjem Muzeja astronomije.

 

среда, 23. јул 2025.
30° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом