Читај ми!

Saturnova „Zvezda smrti“ krije vodeni okean ispod površine

Nove analize pokazale su da jedan od Saturnovih satelita možda krije okean ispod površine. Ne, nije u pitanju Enkelad. Novi „osumnjičeni“ je satelit Mimas, karakterističan po velikom krateru na površini zbog kojeg neodovljivo podseća na „Zvezdu smrti“ iz „Ratova zvezda“.

Blaga i čudna libracija (oscilacija u njegovoj rotaciji) koju su detektovali astronomi mogla bi da bude rezultat okeana ispod površine.

Ukoliko je to zaista slučaj, Mimas će se pridružiti satelitima poput Evrope (Jupiterov satelit) i Enkelada (još jedan Saturnov satelit) u kategoriji nebeskih tela sa vodnim okeanom.

„Zato što je površina Mimasa izbombardovana i prekrivena kraterima, mislili smo da je čitav satelit veliki komad leda“, kaže geofizičar Alisa Roden sa Instituta Sautvest.

Drugi sateliti sa okeanima, poput Enkelada i Evrope, pokazuju drugačije znakove geoloških aktivnosti.

„Izgleda da nas Mimasova površina vara i naša nova saznanja su proširila definiciju potencijalno nastanjivih svetova u našem Solarnom sistemu, ali i dalje“, objašnjava Rodenova.

Na Zemlji, većina života zavisi od sunčeve svetlosti, ali ima i nekih mesta gde organizmi žive u potpunom mraku. Jedno od takvih mesta su dna okeana, gde se životinje skupljaju oko hidrotermalnih otvora koji ispuštaju toplotu i hranjive materije iz Zemljine utrobe.

Na takvim mestima, umesto fotosinteze odigrava se hemosinteza uz pomoć koje se sintetiše hrana.

Čudno ponašanje

Geološke aktivnosti duboko unutar satelita sa podzemnim okeanima, poput Enkelada i Evrope, do kojih dolazi usled plimskog naprezanja i gravitacionih interakcija sa svojim planetama (Saturnom i Jupiterom), stvaraju dovoljno toplota da drže vodu ispod površine u tečnom stanju.

Mimas, međutim, se činilo da ne pripada toj grupi satelita, ali su naučnici uprkos tom primetili pomoću sonde „Kasini“ da je njegova libracija slična kao na drugim satelitima sa podzemnim okeanima.

Prema modelima koje su sproveli, Mimasova ledena kora je između 24 i 31 kilometar debela, a ispod nje se nalazi globalni okean. Pošto je prečnik Mimasa samo 396 kilometara, njegova ledena kora je proporcionalno veoma debela. Primera radi, debljina Enkeladove kore je između 5 i 35 kilometara, a njegov prečnik je 513 kilometara.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
23° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи