субота, 17.10.2020, 09:20 -> 20:52
Извор: РТС, Дејли мејл
Da li će i kućni ljubimci u budućnosti jesti meso iz laboratorije
Naučnici su već više puta podelili svoja predviđanja o načinu ishrane u budućnosti. Specijaliteti se kreću od od preliva od insekata i mesa uzgajanog u laboratoriji, do veganske hrane za naše kućne ljubimce.
Jedna od posebnih tema na Oksfordskom festivalu nauke bila je i ishrana životinja ali i kućnih ljubimaca u daljoj budućnosti.
Naučnici iz Holandije smatraju da će osnova ishrane biti meso uzgojeno u laboratorijama, dok njihove kolege iz Australije misle da bi ozbiljno trebalo razmotriti ideju veganske ishrane za ljubimce.
Prema studiji koja je urađena na Univerzitetu u Kaliforniji, obezbeđivanje hrane, koja se uglavnom sastoji od mesa, za pse i mačke, nosi odgovornost za ispuštanje oko 64 miliona tona ugljen-dioksida godišnje, što ima približno isti uticaj na globalnu klimu kao i 13,6 miliona automobila.
Endrju Najt, profesor iz Vinčestera, iz Australije, veruje da bi fleksibilniji pristup načinu hranjenja kućnih ljubimaca mogao smanjiti njihov „ekološki otisak", odnosno negativan uticaj ljubimaca na životnu sredinu.
„Upravo počinjemo da shvatamo vrlo značajne uticaje na sektor hrane za kućne ljubimce na životnu sredinu. Širom sveta raste broj kućnih ljubimaca, a kvalitet njihove mesne hrane sve je bolji, standardi im rastu. To svakako utiče na životnu sredinu. Moramo razmotriti mogućnosti koje bi nam donela hrana napravljena od biljaka, algi, gljiva, ali i ona napravljena u laboratoriji", rekao je Najt.
Kompanija „Mars", koja je vlasnik brendova hrane za kućne ljubimce „Pedigri” i „Viskas”, prošle godine je otkrila da razvija formulu za hranu za kućne ljubimce bez mesa usled sve veće zabrinutosti zbog njenog uticaja na životnu sredinu.
Eksperimentiše sa za zamenama za piletinu, govedinu i zečetinu, sa zamenskom hranom koja ima visok nivo proteina.
Svaštojedi, mesojedi...
Kada je u pitanju veganstvo kod pasa i mačaka, tema je kontroverzna i izaziva podeljenost mišljenja među stručnjacima.
Dr Sara Dod sa Veterinarskog koledža Univerziteta u Ontariju u Kanadi, rekla je da „nekonvencionalna" ishrana napravljena od biljnih materija može dovesti do zdravstvenih problema i infekcija i jačih rizika po zdravlje pasa i mačaka.
Međutim, dr Najt smatra da mačke i psi koji se hrane nutritivno potpunom alternativnom hranom, mogu biti jednako zdravi kao i oni na uobičajenoj ishrani na bazi mesa.
Dr Najt završava dosad najveću studiju na polju alternativne dijete za kućne ljubimce, a preliminarni rezultati su „vrlo obećavajući".
Iako psi mogu jesti vegansku ishranu jer su svaštojedi, pojedine organizacije su upozorile da vlasnici mačaka treba da budu oprezniji. Organizacija RSPCA poručuje da veganstvo „ipak neće štetiti vašem psu".
„Psi su svaštojedi i mogu jesti široku paletu vrsta hrane, tako da mogu preživeti na vegetarijanskoj ishrani sve dok je kompletna ishrana dobro izbalansirana", rekli su iz te dobrotvorne organizacije.
Kada su mačke u pitanju, tu međutim, vlasnici moraju da budu oprezniji jer su njihovi ljubimci, po prirodi - mesožderi.
„Ako vlasnik razmišlja o tome da prehranu svog ljubimca prebaci na vegetarijansku, trebalo bi da se konsultuje sa svojim veterinarom kako bi bio siguran da će zadovoljiti sve njihove potrebe, što zavisi od mnogih faktora kao što su starost, zdravlje i način života", savetuju u RSPCA.
Članovi Britanskog veterinarskog udruženja ipak i dalje nisu uvereni da je vegansko hranjenje dobra stvar za mačke i pse.
Potpredsednica Udruženja Daniela dos Santos rekla je: „Važno je zapamtiti da meso sadrži vitalne vitamine i hranljive sastojke potrebne vašoj mački ili psu".
Dodala je da je potrebno više studija koje bi detaljnije ispitale hranu budućnosti za ljubimce, a da se do tada, o svakoj drastičnoj izmeni u režimu ishrane, vlasnici životinja, obavezno konsultuju sa veterinarima.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар