Probiotik ili prebiotik, pitanje je sad

Neki ljudi često pomisle da je jedina razlika između ova dva pojma slovna greška. Koja ja razlika između probiotika i prebiotika i kako oni utiču na nas?

Kao što svaki čovek ima dobre i loše osobine, tako njegov stomak ima dobre i loše bakterije.

Probiotici su „dobre bakterije“ koje služe za regulisanje crevne flore. Ukoliko je naša crevna flora neizbalansirana, naš organizam postaje podložniji infekcijama i zapaljenskim oboljenjima.

Probiotici u crevima uspostavljaju sredinu koja obezbeđuje apsorbovanje vitamina i minerala iz hrane. Verovatno najpoznatiji probiotici su jogurt i kefir, ali nećete pogrešiti i ako uzmete kiseli kupus i turšiju. 

Prebiotici su hrana za probiotike. Za razliku od probiotika, oni nisu živi organizmi, već su to nutritijenti koji služe kao „đubrivo“ dobrim bakterijama.

Najčešće su u formi vlakana koja, hraneći probiotike, uspostavljaju dobru probavu i pravilno varenje. Najpoznatiji prebiotik je polisaharid inulin.

Namirnice koje obiluju prebioticima su pasulj, grašak, ovas, banane, trešnje, crni i beli luk, špargla.

U nedostatku probiotika unetih ishranom, poseže se za suplementima koji u sebi sadrže i prebiotike.

Međutim, treba biti pažljiv, jer kod nekih bolesti digestivnog trakta ovi lekovi mogu pogoršati stanje. Zato se, pre nego što kupite bilo koji suplement, obavezno posavetujte sa lekarom ili farmaceutom. 

петак, 20. септембар 2024.
27° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи