Astronomi utvrdili gde je ivica Mlečnog puta

Kada se nalazite usred nečega, prilično je teško oceniti tačnu veličinu prostora u kojem se nalazite. Na primer, naša galaksija – Mlečni put. Trenutno ne možemo da izađemo iz nje i slikamo je sa strane, pa se najbolje procene o njenoj veličini zasnivaju na merenju rastojanja od objekata na njenom rubu.

Prošlogodišnja procena jedne studije jeste da je prečnik diska Mlečnog puta oko 260.000 svetlosnih godina. Međutim, isto kao što se uticaj Sunca pruža dalje od Kujperovog pojasa, tako se i gravitacioni uticaj i gustina Mlečnog puta i njenog nevidljivog oreola tamne materije pruža dalje od diska.

Koliko dalje? Prema novim računanjima, prilično. U studiji objavljenoj u Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, astrofizičarka Elis Dison i njene kolege sa Univerziteta u Duramu u Velikoj Britaniji utvrdile su da je prečnik čak 1,9 miliona svetlosnih godina.

Postoji mnogo više Mlečnog puta od onoga što vidimo – zvezde i gasovi koji kruže oko Strelca A*, supermasivne crne rupe u centru galaksije.

To znamo zato što se zvezde na rubu galaktičkog diska kreću mnogo brže nego što bi trebalo da na njih utiče samo gravitaciona vuča vidljive materije.

Nevidljivi oreol

Dodatni gravitacioni uticaj koji ubrzava njihovo kretanje smatra se da dolazi od tamne materije koja sačinjava prostrani sferični oreol koji obuhvata galaktički disk.

Međutim, zato što ne možemo direktno da je detektujemo, njeno prisustvo potvrđujemo po uticaju na objekte oko njega.

I baš to su Elis Dison i njen međunarodni tim kolega i uradili. Prvo su sproveli kosmološke simulacije oreola tamne materije galaksije veličine Mlečnog puta, kako izolovanih, tako i onih analognih Lokalnoj grupi - maloj grupi galaksija kojoj Mlečni put pripada.

Posebno su se fokusirali na blizinu Mlečnog puta galaksiji Andromeda, našoj najbližoj komšinici sa kojom ćemo se sudariti za oko 4,5 milijardi godina. Dve galaksije su trenutno udaljene jedna od druge oko 2,5 miliona svetlosnih godina, što je dovoljno blizu za međusobnu gravitacionu interakciju.

Koristeće nekoliko različitih gravitacionih programa, tim je modelovao oreol tamne materije prema radijalnoj brzini (brzini objekata koji se kreću galaksijom na različitim udaljenostima) i gustini, kako bi definisao njegovu ivicu.

Simulacije su pokazale da je izvan oreola tamne materije radijalna brzina objekata primetno opala.

Radijalna udaljenost koju je tim izračunao iznosi oko 950.000 svetlosnih godina. Pomnožite to dva puta da bi se dobio prečnik i dobijete malo više od 1,9 miliona svetlosnih godina.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво