Naučnici u robote ugrađuju delove žabe i planiraju svašta

Istraživanje koje su početkom godine objavili stručnjaci sa Univerziteta u Vermontu, opisuje kako se matične ćelije žabe mogu koristiti za proizvodnju jedinstvenih hibrida - organskih i neorganskih delova jedne „žive mašine“.

„Ovo su potpuno novi životni oblici. Nikada ranije nisu postojali na Zemlji. Živi, su ali se mogu i programirati", objašnjava Majkl Luin, koautor studije i direktor centra „Alen diskaveri".

Ova nova „kreacija", dizajnirana pomoću superkompjutera, manja je od milimetra. Ali istraživači kažu da, kako su ih nazvali - ksenoboti, mogu da se kreću, podižu predmete, pa čak i da leče.

Inače, matične ćelije žaba često se koriste u istraživanjima. Novodizajnirani ksenoboti mogu se spajati u kolektiv po potrebi. Nemaju nervne ćelije, napravljeni su od ćelija srca i kože.

Predviđa im se rok trajanja od oko 10 dana, što je kako naučnici tvrde, dovoljno za izvršavanje određenog zadatka.

Naučnici za sada ne objašnjavaju kako će i u kojim uslovima moći da budu primenjivani. Ono što su implicirali jeste da će te „žive mašine" moći da se koriste za simuliranje organizama u laboratorijskim uslovima, za čišćenje okeana od mikroplastike i toksina, u lečenju nekih bolesti ili čak čišćenju krvnih sudova od naslaga na njihovim zidovima.

„Prednost uzimanja baš određenih ćelija žaba je u tome što na primer, ćelije srca imaju mogućnost da se sami opuštaju i opuštaju. Ti prirodni pokreti postaju ksenobotski izvor energije", naveli su istraživači.

„Postoje zanimljiva etička pitanja o moralnom statusu ovih ksenobota, ali mislim da bi stekli moralni značaj samo ako bi uključivali neuronsko tkivo, koje je omogućilo neku vrstu mentalnog života, poput sposobnosti da se iskusi bol", kaže Tomas Daglas iz Centra za praktičnu etiku na Oksfordu, prenosi Gardijan.

 

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво