utorak, 18. jun 2013, 12:23 -> 16:39
„Tianhe 2“ najbrži super računar na svetu
Novi kineski super računar „Tianhe 2“ koristi 3,12 miliona procesorskih jezgara, a ima milion gigabajta radne memorije. Njegove karakteristike su impozantne, a sposoban je za 33,86 petaflopsa u sekundi, odnosno 33.860 biliona operacija u sekundi i skoro je dva puta brži od drugog na listi, američkog „Titan“ superkompjutera.
Najmnogoljudnija zemlja sveta može ponovo da se pohvali da ima najbrži super računar na svetu. „Tianhe 2" je skoro dva puta brži od prethodnog američkog rekordera „Titan" super računara.
„Tianhe 2", što u prevodu znači Mlečna staza 2, u sebi ima neverovatnih 3,12 miliona procesorskih jezgara, koja koriste Ivy Bridge i Xeon Phi čipove, kao i milion gigabajta radne memorije.
Funkcioniše na 33,86 petaflopsa u sekundi, što je ekvivalent 33,860 biliona kalkulacija u sekundi. Ova cifra je već dokazana u praksi, a u teoriji bi mogao da „dogura" i do 54,9 petaflopsa.
Primera radi, drugi na listi, američki „Titan" funkcioniše na 17,59 petaflopsa, a teoretski bi mogao da dostigne 27,11 petaflopsa.
Konstrukcijom „Tianhe 2" Kina se ponovo popela na vrh liste 500 najbržih super računara. Prethodno je držala vodeću poziciju od novembra 2010. do juna 2011. godine.
Na listi i dalje dominiraju SAD sa impresivnom brojkom od 252 super računara, sledi Kina sa 66, Japan sa 30, Velika Britanija sa 29, Francuska sa 23 i Nemačka sa 19.
zahvaljujem
Zahvaljujem svima na komentarima. Sem korisnih saznanja, očekivao sam i humoristične odgovore, zato je moj komentar i bio u formi pitalice. Zaključio bih da računarska tehnika za sada nema praktičnih ogranićenja..! A ja sam pre više od 40 godina počinjao sa bušenim trakama i karticama.
Mali cip
Kad budu i "Titan" i taj novi superkompjuter smestili u jedan mali cip, onda mozemo reci da su uspeli u necemu. Ovo je samo oduzimanje i vremena i para.
Ajs
"Na Marsu sam nabavio Plazma-8 sistem da možemo da igramo zaj***ne igre. Sony je dosadio..." Spejs Nigrutin
odgovor.
osim u vojne svrhe: sluze za prognozu vremena i prognozu potrosnje elektricne energije, vode, gasa...
Pitaj se
Najjači računari se koriste u meteorologiji. Nigde se ne traži toliko velika obrada podataka kao za prognozu vremena. Koriste se i za razbijanje nekih šifara, ali uglavnom najviše u naučne svrhe.
U vojne svrhe čak i nisu potrebni toliko snažni računari, ako se misli na navigaciju aviona ili projektila.
Re: Pitam se?
A da su umesto ovih računara pare dali sirotinji? Šta će sirotinji pare kad ne znaju šta će s njima?
e
a naj jaca fora je od svega sto ce za 10 godina sve ove hodnike sto vidite strpati u jednu kutijicu...
@pitam se
Služe za obradu velike količine podataka.
Na primer u meteorologiji da bi se rezultati dobili što brže, za brute force provaljivanje šifri, računanje verovatnoće, 3D simulacije kao što je starenje materijala, vatre, eksplozije, u kosmologiji...
Najjači superračunar na Balkanu nalazi se u Institutu za fiziku, zove se "Paradox", a koriste ga i hemijski biološki fakultet, kao i astronomi.
Taj računar se nalazi u Evropskoj mreži superkompjutera čija je matica u CERNu.
komentari