Читај ми!

Српски рониоци пронашли потопљени тенконосац Југословенске ратне морнарице

Рониоци из Београда, недавно су у хрватским водама, у близини острва Вис, на 125 метара дубине, пронашли изгубљени брод Југословенске ратне морнарице. У питању је тенконосац који је потонуо у децембру 1976. услед јаке буре. Превозио је муницију за бојево гађање.

У апсолутној тишини, на највећој дубини мора, до које се у хрватским водама стигло, посебном техником роњења, српски рониоци пронашли су изгубљени брод Југословенске народне армије. На зарон су кренула два пара ронилаца. Није ишло глатко, па је Мирко Бевења у воду морао без колеге.

„Услед свих тих техничких проблема ја сам био у приличној журби. Скачем у воду. Видљивост на дну је била 7 до 10 метара. Долазим до објекта. Објекат није био оно што сам очекивао. То сам видео одмах. Међутим, пошто немамо доле много времена, почео сам одмах са снимањем. У том моменту мислио сам да се налазим на на прамцу брода, видим неки командни мост, снимам тај део и крећем даље“, објашњава Мирко Бевења.

„Ту видим једну лансирну рампу. У суштини, тада почињем да размишљам у правцу тенконосца, пошто смо знали да на тим локацијама постоје већ два три потопљена тенконосца“, додаје ронилац.

Тенконосаца је у ЈНА било тридесетак. Могли су да превезу три тенка или 200 војника. Коришћени су за десант и постављање мина. Онај који су рониоци пронашли код Виса, потонуо је у зиму 1976. услед јаког невремена. Свих 25 чланова посаде спасао је трговачки брод који је чуо позив упомоћ. Тај случај означен је као војна тајна.

Поред тенконосца, ова екипа ронилаца ронила је и неколико великих бомбардера из периода Другог светског рата, јер је за време рата на острву Вису био велики аеродром.

Преко недеље су ИТ-јевци, инжењери, микробиолози, а недеља им је резевисана за зарон. Велике дубине за њих су привилегија. До сада су открили подводне објекте, олупине бродова, авиона. Нису заобишли ни пећинске системе.

„Уколико сте се баш заљубили у роњење и уколико су вам границе које рекреативно роњење поставља постале прилично ограничавајуће и желите да идете дубље, желите да останете дужи временски период на тој дубини и правите комплексиније и захтевније зароне, онда је техничко роњење логичан избор“, наглашава Дубравка Вејновић, из ронилачког клуба „Тритон“.

„Увек када завршимо са неком експедицијом остаје неки траг, остаје нешто што може да се подели са осталом ронилачком сценом па и јавношћу“, каже ронилац Дане Џепчевски.

Ронили су широм света. Ипак, црногорске и хрватске воде најбоље познају. Роне и по Србији. Крупајско врело највише памте. Зиму ће искористити за обуку и планирање наредне експедиције. Кажу да планова имају више него времена. Остају тајанствени - наредну локацију не откривају.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
9° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво