Норвешки град у којем је забрањено умирање

Осим што носи титулу најсевернијег насељеног града на свету, норвешки град Лонгјир који се налази на Свалбарду посебан је и по томе што у њему нико умро већ 69 година.

У том граду који се налази на Свалбарду нико није умро готово 70 година, јер је умирање законом забрањено, преноси загребачки Индекс.

Чак и ако сте цео живот провели у њему ако вам се догоди да оболите и болест дође до терминалне фазе, мораћете да одете с острва и да смрт дочекате на неком другом месту, пише ИФЛ Сајенс.

Ако се ипак догоди да изненада умрете, ваше тело ће бити хитно отпремљено и нећете бити сахрањени на острву.

Иза овог заиста бизарног закона стоји веома битан разлог: заштита осталих становника.

Давне 1950. године откривено је да се тела која су сахрањена на градском гробљу не распадају због тога што је тло стално смрзнуто, а као резултат тога вируси у лешевима могу да преживе и постоји ризик од будућих зараза.

Нешто слично се догодило на северу Сибира, где је дошло до епидемије антракса 2016. године.

Том приликом су се узроком заразе сматрала тела дивљих животиња која су се налазила у смрзнутом тлу које се приликом наглог пораста температуре отопило. Тада је једна особа умрла, а још 90 је завршило у болници.

Такође, откривено је да се вирус шпанског грипа још налази у телима људи који су умрли почетком века, а последња особа заражена том болешћу у овом норвешком граду умрла је 1917. године.

Насеље је на попису становништва из 2015. године имало 2.144 становника, а на острву влада арктичка клима с летњим температурама од три до седам степени, а зими температура пада до -13 степени Целзијусових.

Поларна ноћ траје 111 дана (од краја октобра до марта влада потпуни мрак).

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво