Читај ми!

Српски језик пред дигиталним изумирањем

Баш као и Бугарска, Словенија и Грчка, Србија је неприпремљена за дигиталну будућност. Ситуација још увек није драматична, али развијање информатичких алата који помажу опстанку језика у новом добу је неопходно, закључено на београдском скупу поводом Међународног дана језичких технологија.

Најмање 21 европски језик у опасности је од дигиталног изумирања, а међу њима је и српски језик, истакнуто је данас на скупу у хотелу „Хајат" поводом Међународног дана језичких технологија, а на основу истраживања међународне мреже "Мета-нет".

„Ствар још није тако драматична, али треба дугорочно гледати на проблем. Ми имамо утисак да користимо наш језик, али оне велике примене каква је проналажење информација, аутоматско резимирање документације нису присутни", рекао је професор Математичког факултета Душко Витас.

Професор Витас истиче да се морају развијати информатички алати који помажу опстанку језика у новом добу и да има области где је доста урађено као што је, рецимо, препознавање говора где је значајан допринос дала група са Техничког факултета у Новом Саду.

„Када је реч о писаним текстовима, група окупљена око Математичког и Филолошког факултета у Београду развила је разне алате, а то су електронски речник српског, паралелни тестови српског са другим језицима и разне апликације", истакао је професор Витас.

Математички факултет и Институт „Михајло Пупин" представили су на данашњем скупу пројекат „Цезар" чија је улога да се спречи изумирање српског језика у дигиталном добу и побољша његова употреба.

Професор и ректор Универзитета у Београду Владимир Бумбаширевић нагласио је да овај универзитет, осим образовне улоге и научно-истраживачког рада, има улогу у очувању националног идентитета.

„Пред нама је велики изазов да се искористе све предности које савремене технологије пружају, али да се очува национални идентитет и да се мали језици не изгубе", закључио је Бумбаширевић.

Са скупа је поручено да, осим малог броја језика као што су енглески, немачки, шпански и француски, већина других језика има проблем, а да је Србија у рангу са Бугарском, Словенијом и Грчком које су неприпремљене за дигиталну будућност.

Иначе, "Мета-нет" је мрежа коју чини 60 истраживачких центара из 34 земље и посвећена је изградњи технолошке основе за вишејезично европско информационо друштво.

Број коментара 13

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво