Девојчице већ са четири године мисле да би требало да буду мршавије

Стасава нова генерација девојчица које самопоуздање граде искључиво на основу физичког изгледа. Тако се у други план стављају морални квалитети, људске вредности, знање и васпитање. Како научити децу да квалитете не повезују само са физичким изгедом?

Довољно је да погледамо профиле тинејџерки на друштвеним мрежама и одмах схватимо шта истичу као своје квалитете и најважније атрибуте. Пре свега, посматрачу неће бити јасно колико заправо имају година.

Резултати једног истраживања спроведеног пре десет година прилично су уздрмали психолошку јавност, напомиње гошћа Јутарњег програма, психолошкиња Ирена Корићанац. Они су показали да девојчице већ са четири године имају свест о својој телесној схеми, односно, облику свог тела, и већина доживљава себе као пуније и дебље, што оне реално нису и изјављују да би волеле да буду мршавије.

„То је јако рано. То нисмо очекивали јер се некада то појављивало много касније и није било примарно како дете изгледа, већ су неке друге карактеристике ипак стављане у први план“, наглашава психолошкиња.

Уочено је да девојчицама све више сметају и најмањи проблеми на лицу, телу. Готово под микроскопом посматрају своје тело и очекују неко савршенство које виде у медијима, а пре свега на друштвеним мрежама, где се пак, врло користе разни филтери, фотошоп и слични програми.

Поред тога, имају узоре у јавним личностима где се непрекидно постављају неки стандарди не само девојчицама, већ и њиховим мајкама, и то стандард који су недостижни за просечну жену.

Како девојчицама објаснити да то што виде на сликама није реалност?

„Изузетно је важно како родитељи – маме, тетке, баке доживљавају себе и сопствено тело, а исто тако није занемарљиво ни то како тате или браћа коментаришу друге женске особе. Изузетно је важно и како коментаришу своје дете и другу децу. Битно је да не упоређују негативно своје дете са другом децом“, истиче Корићанац.

Родитељи најчешће праве две грешке. Једна је да прецењују способности детета и тиме се развија и нарцизам и нека нереална слика о себи. Са друге стране су родитељи који умањују вредност детета и не објашњавају му реално какво је оно заправо.

„Ако кажете 'твоја другарица лепо црта, али ти умеш да направиш шпагу', на пример, тако им стављате до знања да смо сви различити и да имамо неке своје вештине и своја знања која нас одвајају и оно схвата да је по нечему специјално и посебно и да ће некоко тиме успети чак и неке своје недостатке да надокнади у животу“, саветује гошћа Јутарњег програма.

Познато је да деца знају да буду нарочито сурова зато је важно да наставници, васпитачи, учитељи поставе критеријуме вредности у којима се толерише насиље тог типа, јер то у ствари и јесте вршњачко насиље.

Да ли шминка помаже или одмаже?

Тинејџерке се јављају козметичарима у жељи да исправе неке недостатке. Како наглашава козметолог Снежана Макуљевић, углавном се јављају када имају проблем на лицу, пре свега упални процеси и акне.

„Добро је када се обрате стручној особи, било козметичару, козметологу или дерматологу. Највећа грешка је да тинејџерка крене сама да решава проблем – куповином неадекватних препарата. Често купују оно што користи другарица и тако доводе себе у још горе стање. Јако је битно да чим се појави проблем потраже помоћ стручне особе“, напомиње Макуљевићева.

Акне се све раније појављују као проблем код девојчица. Оне раније улазе у пубертет, циклус креће раније, а самим тим и хормонски дисбаланс који се дешава у телу девојчице креће раније, а самим тим и раније долази до појава акни, које су повезане и са хормонским дисбалансом и са начином исхране.

„Акне значајно утичу на самопоуздање девојчица зато оне покушавају шминком да прикрију те проблеме, а то не помаже. Проблем је и што се повлаче, осећају се несигурно у друштву, бивају малтретиране од стране вршњака, тако да, све у свему, родитељи морају да одиграју велику улогу и да их у право време одведу код специјалисте“, наглашава козметолог.

Најчешћа заблуда родитеља је да ће проблеми проћи, а неће проћи сами од себе, додаје козметолог. Ако и прође, тај период док се хормони не среде, а то траје пар година, питање је како ће дете то преживети.

Истраживања су показала да девојчице још у основној школи почињу да се шминкају. Питање које се поставља је шта је примерена шминка. Сјај или лабело за уста, мало маскаре и коректор да се прикрију мањи недостаци, је прихватљиво, али све преко тога би било претерано.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 25. септембар 2024.
26° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи