Преминуо прослављени чешки редитељ и оскаровац Јиржи Менцл

Славни чешки режисер Јиржи Менцл преминуо је у 83. години. Као припадник чешког Новог таласа, Менцл је освојио бројне награде, укључујучи Оскара и Златног медведа, а важио је за једног од најутицанијих европских редитеља.

Режисер је у суботу преминуо после борбе са срчаним проблемима, саопштила је његова жена. Последњих три године ретко је виђан у јавности.

„Најдражи Јирка, хвала ти за сваки дан који сам провела са тобом. Сваки је био изванредан. Захвална сам ти и за последње три године колико год тешке биле“, поручила је његова супруга Олга.

Његов филм Строго контролисани возови је 1966. године освојио Оскара за најбољи страни филм, а популарна комедија Село моје мало из 1985. била је номинована за ту награду у истој категорији.

Менцл је познат по филмовима који комбинују хуманистички поглед на свет са сарказмом и провокативним темема. Студирао је филмску продукцију у Прагу и дипломирао 1962. године.

Његов професор на филмској академији у Прагу био је легендарни редитељ Отакар Вавра. Менцел се касније нашао иза предавачке катедре, а један од студената био му је Емир Кустурица.

Заједно са Милошем Форманом био је једна од водећих фигура чешког Новог таласа током 60-их година.

Више среће него памети

Коментаришући добијање Оскара, Менцл је 2006. године рекао да је имао више среће него памети.

„Више од свих награда и признања која сам добио за овај филм ценио сам своје пријатељство са Храбалом“, рекао је Менцл који је био дугогодишњи пријатељ са писцем Бохумилом Храбалом.

Филм Шеве на жици, који је снимио 1969. године по мотивима Храбаловог романа, наишао је на лош пријем са тадашњом комунистичком влашћу. Филм је забрањен, а тек по промени власти 1990. године поново је објављен.

Менцл је за Шеве на жици освојио Златног медведа у Берлину.

Осим редитељског позива, Менцл је глумио у око 80 филмова, а радио је и као позоришни редитељ.

У Народном позоришту у Београду режирао је Шекспиров комад Веселе жене виндзорске 2007. године, а 2011. у корежији са Божидаром Ђуровићем, поставио је оперу Сергеја Прокофјева Заљубљен у три наранџе.

петак, 26. април 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво