Читај ми!

Богатство природе у Националним парковима Србије је непроцењиво благо које треба очувати

Фрушка Гора, Ђердап, Копаоник, Тара, Шар Планина и од ове године Стара Планина и Кучај Бељаница су национални паркови Србије. Осим што пружају могућности за активан одмор,у њима има шта и да се научи. Сваки од њих је чиста оаза у Србији.

Седам Националних паркова, седам различитих дестинација, и седам шанси за активан одмор на свежем ваздуху. Национални паркови су и заштићене зоне, зато и важе за плућа Србије.

Гостујући у Јутарњем програму РТС-а, биолог ботаничар Пеђа Јанаћковић, редовни професор Биолошког факултета у Београду истакао је да заштита прироне баштине датира још из 13. века, Душанов законик говори о томе како треба да се штите шуме од претераног искоришћавања. Сваки од ових Националних паркова у себи садржи неке посебне карактеристике.

„Већина Националних паркова Србије основани су шездесетих година, сем два последња, а посебно место заузима Национални парк „Тара", где се налази природно станиште Панчићеве оморике. Ту је и станиште Панчићевог скакавца, ретке ендемичне врсте. Заштићена врста је и мрки медвед", рекао је проф. Пеђа Јанаћковић.

Додаје да је интересантан и Национални парк „Ђердап" у коме се поред шума кестена могу срести и поскоци, као и други гмизавци који су отровни.
„На Фрушкој гори, српској Светој гори налази се око 30 врста орхидеја, које воле осунчана места, као и 16 манастира", истакао је професор Јанаћковић.


Додаје да је интересантно посетити и Копаоник, Шар планину, Стару планину, Национални парк „Кучај -Бељаница.

субота, 12. јул 2025.
25° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом