Читај ми!

Развијена незапаљива и шест пута јефтинија батерија од литијум-јонске

Док широм света потреба за енергијом све више расте, све је већа и тражња за економичним начинима њеног складиштења. Данашње преовлађујуће литијум-јонске бактерије су и даље прилично скупе, а стручњаци са престижног МИТ-а су развили потпуно нову врсту батерије, направљену од материјала који су широко распрострањени и јефтини.

Електроде нове батерије направљене су од алуминијума и сумпора, са растопљеним солима као електролитима.

Професор Доналд Садовеј са Института за технологију у Масачусетсу, сарађујући са још 15 колега из читавог света, успео је да направи јефтину алтернативу данашњим батеријама.

„Желео сам да измислим нешто много боље од литијум-јонских батерија за складиштење енергије, што би могло да се користи у аутомобилској индустрији“, објашњава Садовеј.

Јефтино, расположиво и не може да се запали

Осим што су скупе, литијум-јонске батерије садрже запаљиве електролите. Садовеј је зато тражио не само јефтине материјале већ и оне који не могу да се запале.

Што се замене за метал тиче, комерцијално доминантно гвожђе нема електрохемијска својства за ефикасну батерију, али други по заступљености метал алуминијум – има.

Онда је кренуо у потрагу са чиме да упари алуминијум као материјал друге електроде. Најјефтинији од свих неметала је сумпор којег има у изобиљу.

Као електролите је искористио растопљене соли, које имају релативно ниску тачку топљења – око 530 степени Целзијуса.

Сва три главна састојка су изузетно јефтини и расположиви. Алуминијум, исти онај од ког се прави фолија, сумпор који је често нуспроизвод прераде нафте и широкораспрострањене соли.

„Састојци су јефтини, а батерија је безбедна – не може да гори“, каже Садовеј.

У експериментима, батеријске ћелије трпеле су стотине циклуса пуњења и то под изузетно интензивним стопама. Још важније, батерија је шест пута јефтинија од литијум-јонске.

Такође су утврдили да је стопа пуњења зависна од радне температуре. На 110 степени Целзијуса се пунила 25 пута брже него на 25 степени.

четвртак, 19. септембар 2024.
24° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи