субота, 09.04.2022, 12:56 -> 14:48
Извор: РТС, BBC
Научници успели да ћелије коже подмладе за 30 година
Научници Института Бабрахам у Кембриџу успешно су репрограмирали ћелије коже да изгледају и понашају се као да су 30 година млађе. Међутим, ова процедура још не може да уђе у клиничку праксу јер су претходне студије откриле да повећава ризик од рака.
Тим са Института Бабрахам у Кембриџу успешно је подмладио ћелије коже педесеттрогодишње жене тако да изгледају и понашају се као код 30 година млађих жена, саопштили су из истраживачког центра.
Почетна намера истраживачког тима је била да користећи одрасле ћелије, створи ембрионалне матичне ћелије које се могу применити на било коју врсту ћелија у телу. Добитник Нобелове награде Шиња Јаманака, истраживач са Универзитета Кјото у Јапану, први је 2006. године претворио „нормалне“ ћелије које имају специфичну функцију у матичне ћелије.
Немачки молекуларни биолог Волф Реик, постдокторанд Дилџит Џил и тим Института Бабрахам започели су истраживање на основама Јаманакиног рада. Јаманака је узгајао матичне ћелије излажући одрасле ћелије дејству четири молекула у трајању од око 50 дана – јединствена метода коју је назвао iPS.
Реиков и Џилов тим је изложио ћелије коже истим молекулима само 13 дана, а затим их пустио да расту у природним условима, преноси Би-Би-Си.
Проучавајући производњу колагена у ћелијама, истраживачи су открили да су старосне промене на ћелијама коже уклоњене и оне су привремено изгубиле свој идентитет. Након раста у нормалним условима током одређеног временског периода, истраживачи су открили да су ћелије поново почеле да се понашају као ћелије коже.
Тим је затим измерио биолошке промене везане за узраст у репрограмираним ћелијама и открио да се ћелије подударају са профилом 30 година млађих особа у односу на референтне скупове података, навео је Џил у саопштењу.
„Сећам се дана када сам добио резултате и нисам баш веровао да су неке ћелије 30 година млађе него што је требало да буду“, рекао је Џил у изјави за Би-Би-Си. „Био је то веома узбудљив дан“.
Истраживање је обављено у лабораторији, а Волф Реик наглашава да овај поступак не може аутоматски имати клиничку примену, јер метод који се користи за подмлађивање ћелија има потенцијал да повећа ризик од рака, вероватно због стварања трајних генетских промена унутар ћелија.
Микробиолог ипак додаје да би метод подмлађивања ћелија могао помоћи да се убрза време зарастања коже код тешких опекотина и да би можда могао да продужи људски живот.
„На крају, можда ипак успемо да идентификујемо гене који се подмлађују без репрограмирања, а посебно циљамо на оне који умањују ефекте старења“, додао је Реик.
Истраживачи су објавили своје налазе у часопису eLife.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар