У акцији чишћења сакупљено 250 џакова отпада на Пештерском пољу

Друштво за заштиту и проучавање птица Србије саопштило је данас да је у сарадњи са Туристичком организацијом Сјенице протеклог викенда организовало акцију чишћења током које је сакупљено 250 џакова отпада на Пештерском пољу, између села Карајукића Бунари и Тузиње.

Како се наводи у саопштењу, у својеврсној молби за чистији Пештер учествовало је 38 мештана околних села, као и људи из Сјенице, Тутина, Ужица, Пожеге и Новог Сада, а акцији су присуствовали пријатељи из Специјалног резервата природе "Увац" из Нове Вароши, Планинарског друштва "Змајевац" и ЈКП "Врела" из Сјенице.

"Поред уклоњеног чврстог отпада примећене су и две велике гомиле азбестних плоча које представљају велику опасност по јавно здравље и квалитет подземних воде овог краја", наводи Друштво за заштиту и проучавање птица Србије.

Проблем одлагања комуналног отпада на Сјеничко-пештерској висоравни траје деценијама, при чему је општина Тутин поставила контејнере у сеоским срединама и одвожење отпада, док општина Сјеница ову комуналну обавезу није ни започела, због чега су мештани сјеничких села принудјени да свој отпад одлажу у природу, стварајући на тај начин стотине сметлишта која угрожавају јединствене природне вредности.

"Због крашког карактера тла и разноврсног отпада који се одлаже на много локација широм Пештера постоје стварне опасности да дође до дуготрајног загађења подземних вода микропластиком, азбестом и другим опасним материјама", изјавио је представник Друштва за заштиту и проучавање птица Србије Марко Шћибан.

Акција уклањања отпада део је пројекта "Protect Pešter Wetlands!", који за циљ има промоцију природних вредности и одрживи развој на ширем подручју Пештерског поља.

среда, 02. јул 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом