понедељак, 08. јул 2019, 08:06 -> 10:47
Извор: ЕВН
Лоша прогноза за 5Г мрежу
Много је контроверзних мишљења о 5Г мрежи. Има ли више штете или користи? Уобичајено је да после ове реченице следи фраза „показаће време“, ипак, како ствари стоје, неће...
У случају 5Г мреже мишљења су потпуно супротстављена, средине готово да нема. С једне стране, наука показује да је реч о изузетном технолошком напретку, док су на другом крају такође људи „од науке" који тврде да је пета генерација мобилног интернета изузетно штетна по људско здравље и животну средину.
Да се дебата о ефектима 5Г мреже наставља, сведоче и резултати најновијих истраживања Европског центра за временску прогнозу у Лондону која су доказала да ова мрежа омета прикупљање података о временским условима.
То конкретно значи да се могу регистровати погрешни подаци и неисправна мерења, што директно утиче на упозорења о опасним временским приликама и ствара нереалну слику о предстојећим временским условима.
Сваке године свет погоди више од стотину циклона, урагана и тајфуна. Најбоља одбрана у сусрет таквим ситуацијама јесте благовремено упозорење за евакуацију становништва.
Научници који се баве тумачењем графикона и предвиђањем путања сада су у великом проблему. Параметри који би требало да буду релевантни потпуно су погрешни.
Стручњаци из Европског центра за средњорочне прогнозе у Енглеској објашњавају да је њихов задатак да обаве мерење природног зрачења које емитује планета и да је реч о веома малој енергији.
Дакле, они раде на веома осетљивим инструментима за мерење мале количине енергије и користе различите фреквенције за та мерења, као и специјализоване сателите који прикупљају драгоцене и неопходне податке.
Научници Eвропског центра наводе да их у раду омета 5Г мрежа и да очитавају погрешне податке, а самим тим – доносе погрешне закључке. Све промене и најаве опасности метеоталаса могу да се прогнозирају и до десетак дана унапред.
Због погрешене временске прогнозе људи који живе или бораве на одређеним координатама могу у незнању да изгубе живот. Исто тако, захваљујући благовременом упозоравању и евакуацији, сваке године бар десетак хиљада људи сачува живот.
Више штете, него користи?
Колико сам ја схватио , антене за пренос таласа тако високих фреквнци које омогућавају огромне брзине преноса података, морале би да се поставе на сваких 100-200 метара јер ти таласи имају веома ниске енергије. Земља би била начичкана емитерима чији фон и његове ефекте је немогуће предвидети у потпуности. Потребна су, дакле , огромна улагања у инфраструктуру, а коначни ефекти инвестиција су сасвим неизвесни, а многи штетне последице су већ утврђене.
Има у тим причама и много пропаганде јер то су технологије у којима су Кинези значајно искорачили, а у комбинацији са Русима могли би фундаментално да угрозе програме развоја многих западних компанија. Руси , међутим, за сада дају изјаве да увођење 5Г не долази у обзир и то , вероватно, није без основа и без дубинског промишљања.
коментари