петак, 26. мај 2017, 07:23 -> 08:17
Извор: РТС
Аутор: Маја Стојановић
Горани Србије и хиљаде пошумљених хектара
Покрет горана Србије је најстарија еколошка организација на Балкану. Пут горана, дуг више од пола века, води кроз шуму насталу на скоро 300 000 хектара голети и више од 100 000 хектара високородних ливада и пашњака.
Како наводи, пошумљене површине данас красе долину Ибра, Власине, околину Копаоника, Бруса...
Милојковић каже да је Покрет горана успео да унапреди 94 000 хектара ливада и око 30 000 хектара паркова у градовима.
„Горани немају чланарину ни књижице. Немамо проблем да окупимо припаднике потребне за неку акцију ‒ можемо да окупимо и 50 000 и 100 000 деце из целе Србије када је то потребно", каже Милојковић.
У акцијама горана сваке године учествује око 30 000 грађана. Кроз разне видове сарадње горани су присутни у свим школама и градовима Србије.Организују се изложбе, ликовне колоније, сабор горана, радионице у природи, наградни конкурси, акције против бесправне сече дрвећа, еко-кампови и школе.
У горанским расадницима годишње се произведе око три милиона садница четинара, лишћара и украсног шибља.
„Тренутно је шумовитост Србије 29,7 одсто а оптимална пошумљеност била би 41 посто. Наш циљ је да до 2050. године, мада то зависи од бројних услова, пошумљеност буде 37-38 одстоˮ, истиче Милојковић.
Горани Србије су добили бројне награде ‒ Зелени лист, Маслинову грану, али и највеће признање Уједињених нација из Програма за човекову околину - диплому „Пет стотина заслужних у свету" са златном значком.
Свака Част!
За Здравље свих и Лепоту Наше Земље!
Svaka cast ovim ljudima!
Ja ove ljude prosto obozavam. Kada bismo se svi ugledali na ove mlade ljude, a i na gospodina Milojkovica, Srbija bi bila druga Svajcarska. Stalno umemo da kritikujemo kako nista u zemlji ne valja, a tesko nam pda na pamet da zsucemo rukave i sami uradimo nesto za svoju zemlju. Ovi mladi ljudi rade sjajan posao za Srbiju i svaka im cast na tome!
Sume su nase nacionalno blago!
Na nasu veliku zalost, mnogo vise je suma poseceno nego sto zasadjeno jer je i dalje grejanje na drva najjeftinije i tu masne brk i trljaju ruke prodavci istih dok se bas najvise narusava ekosistem krcenjem suma koje su u privatnom vlasnistvu fizickih lica, drzavne sume su koliko toliko pod kontrolom.
коментари