Читај ми!

Oпроштај од Владе Дивљана

Бројни поштоваоци, пријатељи и породица данас су се на комеморацији опростили од познатог музичара Владе Дивљана, а из Дома омладине у Београду су излазили у сузама и видно потресени.

У част истакнутог музичара југословенског новог таласа, његове песме певали су његови пријатељи Срђан Гојковић Гиле, Момчило Бајагић Бајага, Душан Којић Која и други.

„Био је музика, био је рокенрол“, рекао је музички уредник Слоба Коњовић и додао да је данима тражио речи које ће употребити овом тужном приликом, али све су му изгледале слабо.

„Сећам га се у 'Идолима' где је био покретачка снага, а то је било време када је постојала перспектива, живело се боље и квалитетније и Влада је био на врху тога“, истакао је Коњовић и подсетио да је Дивљан био невероватан таленат присутан на овим просторима и да је обележио одрастање многих генерација.

У Дому омладине је владала необична тишина упркос великом броју људи који су присуствовали комеморацији.

Некадашњи фронтмен београдског бенда „Идоли“ и истакнути музичар југословенског новог таласа годинама се борио са тешком болешћу која се последњих месеци погоршала, а преминуо је 5. марта у аустријској престоници.

Деведесете године 20. века провео је у Аустралији, од 1991. до 1997. године живео је у Сиднеју, након чега се вратио у Београд. Од јуна 1999. године живео је и радио у Бечу.

Остаће упамћен као сјајан музичар који је обележио југословенску музичку сцену, што самосталним радом, што са култним бендом „Идоли“, чији је фронтмен био од 1980. до 1984. године.

Са „Идолима“ је објавио албуме Одбрана и последњи дани (1982) и Чоколада (1983), а самостално три соло албума Тајни живот А. П. Шандорова (1988), Све лажи света (2000) и Vlada Divljan presents Die Tonzentrale (2003).

Године 2012, објавио је албум Четири годишња доба са бендом „Љетно кино“.

Бавио се компоновањем музике за филмове, а свој траг оставио је на филмовима Шест дана јуна, Како је пропао рокенрол, Црни бомбардер, Три палме за две битанге и рибицу, Седам и по, Чекај ме, ја сигурно нећу доћи, На лепом плавом Дунаву...

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 17. април 2026.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом