На Хималајима живе мајмуни са прћастим носем

Шумама на северу Мјанмара шетају се мајмуни који имају веома необичан нос. Мјанмарски мајмун са прћастим носем откривен је 2010. године и, нажалост, веома је угрожена врста.

Претежно црног крзна, врста мајмуна Rhinopithecus strykeri има ћубу на глави, беле уши. Лице му је бледорозе без длака, са изузетком бркова и браде.

Изнад уочљивих уста има мали, прћасти нос због чега, наводно, кија много током кишне сезоне.

Зато га биолози зову и Кијавко.

Мали број јединки додатно угрожава сеча шума, изолација, а локално становништво овог мајмуна лови и једе.

Осим у Мјанмару, где се процењује да популација броји између 260 и 330 јединки, Кијавка има и у Кини (око 200).

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 18. август 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом