Европа и Русија у понедељак крећу у освајање Марса

Европа ће у понедељак са Русијом започети нову свемирску мисију с циљем да се испитају могућности слетања на Марс.

Европској мисији „Егзо Марс 2016“, у сарадњи са Русијом, уследиће још једна, „Егзо Марс 2018“, током које би на Црвену планету требало да се пошаље возило које ће скупљати информације.

Руска ракета „протон“ носиће модул за спуштање „скјапарели“ и сонду за испитивање трагова гаса.

Лансирање је заказано за 10.31 часова у понедељак, са космодрома Бајконур у Казахстану.

Уколико све буде по плану, после седмомесечног пута и пређених 496 милиона километара, модул ће се одвојити од сонде 16. октобра и спустити на Марс три дана касније.

Ово је други пут да Европа креће у освајање Црвене планете.

Научни програм мисије „Марс експрес“, започете 2003. године, завршен је успешно, али су трагови британске сонде „бигл 2“, која је нестала са радара после слетања на Црвену планету, пронађени тек 11 година касније.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 25. април 2026.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом