Мук и аплауз на премијери „Дневника Диане Будисављевић“

На 15. фестивалу „Слободна зона“ у Београду, у Комбанк дворани се премијерно приказује филм „Дневник Диане Будисављевић“.

Истинита прича о држављанки аустријског порекла која је за време Другог светског рата, спасила више од 10.000 српске деце из усташких логора, коначно је стигла и пред публику у Србији.

Мук у дворани током трајања филма, прекинуо је дуг громки аплауз након прве од три распродате пројекције, а то је потврда да за Дневник Диане Будисављевић влада огромно интересовање. Београдској премијери присуствовала је редитељка Дана Будисављевић.

„Заиста ме пријатно изненадило да су три узастопне београдске пројекције распродате. Филм ће се баш због те велике популарности појавити у биоскопима. Показало се и овде, као и у Хрватској, у Пули, да публика жели да види ову причу“, каже редитељка Дана Будисављевић за РТС.

На београдску премијеру Дневника Диане Будисављевић стигао је и један од преживелих логораша и сведока страдања српске деце у усташким логорима – Милорад Јандрић.

У потресном сведочанству у филму, Јандрић је навео да је имао само једну годину кад је одведен у логор Стара Градишка, а у покољу му је страдало дванаест чланова породице.

„Најтежи доживљај ми је био у Јастребарско, после Старе Градишке. У Јастребарско када смо дошли, наишли смо на малу децу, која су још пузала. Група у којој сам ја био је ходала, али смо остали ван себе када смо дошли у контакт са том малом децом“, присећа се Јандрић.

Један од најишчекиванијих филмова године – хрватско-словеначко-српска копродукција Дневник Диане Будисављевић, чијој премијери присуствују високе званице из друштвено политичког живота, од сутра ће бити приказиван у биоскопима и културним центрима у Србији.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. септембар 2025.
31° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом