уторак, 08.03.2011, 15:55 -> 17:12
štampajМутације 13 гена узрокују болести артерија
Откривено 13 гена који повећавају ризик од појаве коронарних обољења. Међународни тим стручњака који је пронашао „кривце“ верује да откриће може да помогне да се развију нова средства против болести срца и крвних судова.
Група од више од 150 истраживача из неколико земаља сачинила је листу од 13 гена који доводе до опасности од коронарних обољења.
Откриће би могло да помогне да се пронађу нова средства против болести срца, главног узрока смртности у свету.
Научници, њих 167, из више од 100 канадских, европских и америчких организација, анализирали су податке добијене у 14 истраживања ДНК у којима је учествовало више од 140.000 Европљана.
Закључак до којег су удруженим снагама дошли стручњаци јесте да код оних испитаника у чијим породицама постоје случајеви артериосклерозе (гомилања масноће на зидовима артерија) постоје мутације 13 гена.
Према резултатима студије објављене у научном часопису Нејчер џенетикс (Nature Genetics), удвостручен је број гена за које је утврђено да подстичу срчана обољења.
На сама та обољења, како истичу научници, 50 одсто утиче генетика, али и начин живота, као што је конзумирање дувана и алкохола и недовољна физичка активност.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар