Читај ми!

У Лондону праве носеве са матичним ћелијама!

Наменска израда органа не делује више толико футуристички у једној лабораторији у Лондону. Људи који раде у њој пореде свој посао са „прављењем колача“! Органи израђени у лабораторији једнога дана би могли бити доступни по цени од неколико стотина долара.

У болници "Royal Free" у северном Лондону научници раде на изради носева, ушију и крвних судова у лабораторији, у намери да остваре циљ – да израђују делове људског тела користећи матичне ћелије.

То је једна од неколико светских лабораторија, укључујући оне у САД, које раде на футуристичкој идеји наменске израде људских органа у лабораторији.

Док је само мали број пацијената до сада добио органе израђене у британској лабораторији (између осталог, сузне канале, крвне судове, душнике), научници се надају да ће ускоро моћи да на пацијентима раде трансплантацију више врста органа, укључујући оно што би могло бити први нос у свету делимично израђен од матичних ћелија.

„То је као да правите колач. Ми само користимо другачију врсту пећи“, рекао је вођа истраживања, Александар Сејфалијан са Универзитетског колеџа у Лондону.

По његовој процени, на истраживање је од 2005. године до сада потрошено око 16 милиона долара. Он је, међутим, изразио наду да ће органи израђени у лабораторији једнога дана бити доступни по цени од неколико стотина долара.

„Ако људи не буду били нервозни, могли бисмо да израдимо носеве различитих величина како би хирург могао да изабере величину и прилагоди га пацијенту пре него што га угради. Људи мисле да су њихови носеви посебни и лични, али то је нешто што бисмо једнога дана могли масовно да производимо, као у фабрици“, рекао је Сејфалијан.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 08. јул 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом