субота, 01.09.2018, 19:30 -> 19:53
Извор: РТС
Штулама прелазе реку, играју коло и фудбал
У долини Пека обичаји су често део свакодневног практичног живота. Оно што су схватили да им је корисно пре више од пола века, примењују и данас. У једном селу још се на штулама прелази река, играју коло и фудбал. Тако су сигурни да ће традиција бити сачувана.
Ратомир Давидовић из Волује код Кучева има 66 година. Од четврте хода на штулама и прелази реку када чува овце. За њега је то и данас основни алат.
"Ако немаш чизме и преко реке си, имаш секирче код себе. Одсечеш гране, направиш штуле. Пређеш реку. Не квасиш ноге", каже Ратомир.
Незаобилазна улога штула у Волуји неће се променити ни после Ратомира, јер овде деца на штулама трче, играју фудбал и коло.
"Када људи виде како играмо, они се углавном диве, као да никада нису видели и то ме усрећује", каже Страхиња Живановић из КУД "Волуја".
"Треба прво да науче да ходају. А то је доста тешко. Треба много вежбе. Кад науче, онда да шутирају, то је још теже", каже један дечак.
Осим код куће, деца уче да користе штуле у Основној школи "Слободан Јовић" и два сеоска културно-уметничка друштва. Некада је ходање на штулама био обавезан део наставног плана.
Етномузиколог Маја Радивојевић каже да се коло на штулама игра само у Волуји. На сцени је први пут изведено пре педесет година, када су почели "Хомољски мотиви" у Кучеву.
"Власи генерално, не само у овом крају, веома чувају своју традицију. За разлику од Срба у североисточној Србији, она је витална. Имају јако пуно манифестација. Јако пуно жанрова", каже Радивојевић.
Коло на шутлама покушали су да науче и културно-уметничка друштва из Србије у дијаспори, али безуспешно.
"Није тако наивно. Али уз вежбе и помоћ коју су нам они дали и показали како се то ради, мислим да бисмо успели да то урадимо и да забавимо не само нашу публику него и италијанску", каже Стефан Марјановић, кореограф у Италији.
И штуле имају своје спецификације. Треба да буду високе колико и особа која их користи. Праве влашке су из једног дела са лијаном која штити ногу да не упадне у рашље. Модерније имају изолир траку или гуму да не би клизале.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар