Брегзит донео несаницу Холанђанима и Чесима скоро као Британцима

Страх од Брегзита пореметио је сан не само Британцима који су у референдумској ноћи 23. јуна спавали краће него обично, већ и Холанђанима и Чесима, док су Луксембуржани и Бугари спавали мирно као бебе, показује нови пројекат чешког Народног института за душевно здравље.

Брегзит донео несаницу Холанђанима и Чесима скоро као Британцима Брегзит донео несаницу Холанђанима и Чесима скоро као Британцима

Институт посебном апликацијом Sleep as Android преко мобилног телефона прати квалитет спавања и сна у више од 50 земаља и преко ње улази у кревете 3.500 Европљана, после чега научници те податке анализирају како би лекари могли ефикасније да помогну пацијентима с поремећајима сна.

Страсти око британског референдума о изласку из ЕУ навеле су чешке научнике да управо референдумску и неколико каснијих ноћи анализирају као прве на целом узорку, више као занимљивост и пробу за касније озбиљне анализе.

Показало се да, из непознатих разлога, референдум о Брегзиту готово исто као Британци проживљавају Холанђани и Чеси које је такође захватила несаница, док је спаваче у Луксембургу, Бугарској, Финској, Украјини или Грчкој Брегзит оставио потпуно равнодушним и спавали су мирно као бебе.

Референдум није био довољно значајан да осетније поремети сан ни Руса, Словака или Швеђана, а за чешке научнике остаје загонетка зашто су се око Брегзита далеко више секирали Чеси него, рецимо, Пољаци на чијих око милион земљака, гастарбајтера у Великој Британији, Брегзит и те како утиче.

„Пројекат и апликација нам омогућавају да проверимо, рецимо, да ли су у праву они који одбијају летње време. Проверавамо колико мењање зимског и летњег времена утиче на сан и онда поредимо са земљама које имају стално исто време. Отвара се пут да се открију склоности ка спавању разних народа, да ли се сан мења с годишњим добима или има везе с географским ширинама“, истиче за Младу фронту Днес Филип Шпањел из Народног института душевног здравља.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 27. јул 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом