недеља, 25.01.2015, 14:03 -> 15:39
Где живи „један одсто“ најбогатијих?
Док се одржавао екомонски форум у Давосу било је доста приче о растућој неједнакости и много пута је помињана фраза „један одсто најбогатијих“. Већина људи одмах помисли на Била Гејтса, Ворена Бафета и Карлоса Слима, али ново истраживање показује да категорији богатих припада 47 милиона људи широм света.
Добротворна организација „Оксфам“ изазвала је приличне полемике током самита економских лидера у Швајцарској због предвиђања да ће ускоро најбогатији један одсто поседовати веће богатство од остатка светске популације, преноси Би-Би-Си.
Предвиђање је засновано на истраживању банке "Credit Suisse", која је проценила да укупно светско богатство 2014. године на 263 билиона долара. Треба истаћи да је овде реч о богатству, а не о приходима, као и да се у богатство рачуна актива од које су одузети дугови.
Најпознатији амерички милијардери први падају на памет и они су свакако део оних „један одсто“. Али ко још улази у ту категорију? Према извештају швајцарске банке, још 47 милиона људи, односно сви са богатством чија вредност прелази 798.000 долара када се одузму дуговања.
Највише их има у САД – око 18 милиона, Јапану четири милиона, Француској 3,5 милиона, Великој Британији 2,9 милиона, Немачкој 2,8 милиона људи. Следе Италија, Аустралија, Кина, Канада и Швајцарска.
То укључује велики број људи у богатим земљама, који можда и не сматрају себе богатим, али једноставно поседују некретнину или су отплатили већ значајан део хипотеке.
Ипак, истраживање није узело у обзир разлику у вредности покретне и непокретне имовине, као и трошкова живота у различитим земљама. Примера ради, једнособан стан у Лондону кошта као и вила у некој другој земљи.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 7
Пошаљи коментар