субота, 29.09.2012, 07:19 -> 12:36
Скулптура из свемира?
Мистериозна скулптура мушкарца у оклопу из 11. века, коју је група есесоваца пронашла на Тибету 1938. године, направљена је од метеорита, открили су немачки научници.
Бомбастичан наслов ових дана појавио се у часопису Meteoritics & Planetary Science, а убрзо се проширио и светским медијима.
Наиме, научници су потврдили да „Гвоздени човек" кога су нацисти пронашли на Тибету 1938. године – долази из свемира!
Тим нацистичких археолога на челу са Ернстом Шефером пронашао је „Гвозденог човека" непосредно пре почетка Другог светског рата, а реч је о скулптури мушкарца у оклопу на чијим се прсима налази обрнути кукасти крст.
Научници тврде да је реч о будистичком богу Ваишравану и да статуа висока 24 сантиметара и тешка 10,6 килограма потиче из 11. века.
Међутим, о правом се пореклу тренутно мало тога зна.
Оно што научници са штутгарског универзитета тврде са сигурношћу, јесте да је реч о материјалу који долази из свемира, јер је скулптура направљена од метеорита и једина је статуа начињена од тог материјала (анализа је показала да се ради о гвозденом метеориту који садржи никл, кобалт, хром, галијум и германијум).
Наравно, податак да се ради о „статуи из свемира" не треба узети дословно, јер реч је о Чинга гвозденом метеору, чији су комади расути на подручју источног Сибира и Монголије, а Чинга је један од 113 оловних метеорита пронађених на Земљи.
Ипак, не зна се ни зашто су нацисти однели скулптуру у Немачку, али претпоставља се да их је привукла мистика која окружује предмет, кукасти крст који се налази на њему, као и чињеница да су Адолф Хитлер и његови сарадници били опседнути окултизмом.
„Гвоздени човек" је једини познати људски приказ до сада направљен од метеорита.
„Ако се узме у обзир само материјал од кога је направљена скулптура, њена вредност је око 15.500 евра. Са друге стране, ако се рачуна и старост статуе може се рећи да је реч о непроцењивом комаду", објашњава професор Елмар Бухнер са Универзитета у Штутгарту.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 11
Пошаљи коментар