среда, 13.06.2012, 11:33 -> 13:37
štampaj„Марлин“ је најјача на свету
Упознајте „Плаву Марлин“, брод који може да понесе 75.000 тона. За њу је транспорт читаве флоте других бродова, подморница, па и нафтних платформи „мачји кашаљ“.
Ако вам треба превоз за 22 барже, сваке тешке по 3.000 тона, преко пола света, није проблем – ту је "Blue Marlin", вероватно најиздржљивије изграђено пловило.
Овај невероватан брод може да понесе чак 75.000 тона!
Обично то нису товари робе, попут телевизора, играчака или кафе, већ бродови и нафтне платформе.
Када је америчкој војсци био потребан превоз до куће за оштећени разарач "USS Cole", они су звали "Blue Marlin".
Димензије гигантског морског транспортера, који је први пут запловио 1999. године, задивљују. Дужина му је 217 метара, а ширина 43 метра, тако да палуба има површину два фудбалска терена.
Максималну брзину од 13 чворова постижу дизел мотори снаге 17.000 коњских снага!
Опслужује га посада од 24 човека. Кажу да је управљање као да покушавате да контролишете пловећи блок зграда.
Барже са фотографије – тешке укупно 60.000 тона – превожене су из Јужне Кореје до Ротердама где ће бити довршене.
Пошто на свету не постоји довољно велики кран који би могао да натовари такву врсту терета, "Blue Marlin" се користи једним триком – палуба је потопива и може да оде чак 13 метара испод површине када јој се баластни резервоари напуне водом.
Затим се бродови, подморнице или нафтне платформе навуку на њу, а резервоари полако испразне.
Највећи товар који је „Марлин" до сада носила „на леђима" 25.750 километара, од Јужне Кореје до Мексичког залива, била је платформа „Бритиш петролеума" – "Thunder Horse" вредна милијарду долара и тешка 60.000 тона.
Ни аустралијска морнарица се није двоумила када је размишљала како ће следеће године свој носач авиона „донети" из Шпаније – само овај брод са потопивом палубом то може.
Занимљиво је да ће носач „висити" са палубе око 50 метара.
"Blue Marlin" је тренутно највећи брод своје врсте. Међутим, ту „иза ћошка", у Јужној Кореји, расте њена „велика сестра".
Крајем године, када "Dockwise Vanguard", вредна 240 милиона долара буде готова, моћи ће да носи 110.000 тона! Листа послова јој је већ састављена.
Фонс ван Лифт, секретар корпорације "Dockwise" са Бермуда, у чијем власништву је и „Плава Марлин", истиче да за њу нема ни тренутка одмора – посла има увек.
„Безбедност је кључни део нашег пословања. Ако нафтна компанија уложи милијарду долара у део своје опреме и гради је две године, најважније је да она стигне на други крај света у једном комаду", објашњава Ван Лифт.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар