Čekao 111 godina da postane otac

Najpoznatiji novozelandski reptil po imenu Henri, postao je prvi put otac u 111. godini, a pošto njegova vrsta živi do 250 godina, ima vremena da nadoknadi propušteno.

Endemska vrsta reptila, tuatara po imenu Henri, za kojeg su stručnjaci verovali da mu je "vreme prošlo", postao je otac u 111. godini.

Vremešni reptil, dugogodišnji stanar Sautlend muzeja i galerije na novozelandskom Južnom ostrvu, u martu 2008. se spario sa 31 godinu mlađom Mildred koja je položila 12 jaja i nakon 223 dana inkubacije bebe su se izlegle. Preživelo ih je 11.

Henri, kojeg je decenijama bio glas da je agresivan i nezainteresovan za seks, promenio je u potpunosti ponašanje nakon što mu je sa genitalija uklonjena kancerogena izraslina.

Kada je 1970. ovaj muzej u gradu Inverkargilu postao njegov dom, Henri je već bio 70-godišnjak ili "prgavi matorac", kako su ga zvali. Zbog toga je držan je u zasebnom delu.

Pre 25 godina, pri prvom pokušaju osoblja da ga spari sa Mildred, odgrizao joj je rep. Tek prošle godine čuvari su otkrili šta ga muči i nakon operacije, libido mu je u potpunosti povraćen.

Obzirom da je gornja starosna granica za tuatare 250 godina, Henri ima još dovoljno vremena da nadoknadi sve što je propustio u prvom veku svoga života. Očekuje se da se uskoro pari i sa Lusi, jednom od tri ženke sa kojima trenutno živi srećno.   

Muzej, koji poseduje 72 primerka tuatara, planira da postavi na svoj sajt trosatni snimak dolaska na svet Henrijeve "dečice".

Tuatara - najstariji živi reptil

Tuatara je poslednji potomak sfenodontia, pre 200 miliona godina izumrle vrste koja je hodala Zemljom sa dinosaurusima. Samo 2 vrste tuatara su preživeli članovi njihove linije.

Ime im potiče iz maorskog jezika i znači "šiljci na leđima".

Iako ih često nazivaju "živim fosilima", najnovija molekularna ispitivanja su pokazala da su se značajno promenile od Mezozoika.

Procenjuje se da ih ima oko 50.000 na svetu, odnosno na Novom Zelandu gde se jedino može naći. Dosta ih živi u utočištima za reptile gde nemaju prirodnih neprijatelja, dok je ostatak na novozelandskim ostrvima.

Još od 1895. se smatraju ugroženima, a njihova druga vrsta je prepoznata tek 1989.

Odrasli mužjak je težak do 1,5 kilograma i može biti dugačak do 80 santimetra. Žive između 150 i 250 godina.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 29. април 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом