Skulptura vraćena u Partenon

Italijanski predsednik Đorđo Napolitano vratio je u Atinu jednu od statua sa drevnog Partenona, koja se nalazila u njegovoj zemlji. Statua je pripadala kolekciji koju je u 19. veku iz Grčke odneo britanski diplomata Lord Eldžin.

Buran aplauz odjeknuo je u novoizgrađenom Muzeju pod Akropoljem kada je italijanski predsednik tokom prošlonedeljne posete Atini, predao domaćinima mermernu skulpturu.

"Ovo je prvi korak ka zaceljivanju rana na svetom hramu, stvorenih odnošenjem dragocenih statua", rekao je grčki predsednik Karolos Papuljas, izražavajući zahvalnost italijanskom kolegi.

Vraćena statua biće smeštena u novom muzeju pod Akropoljem, gde će dospeti svi odneti antički ankviteti, uključujući i one iz Britanskog muzeja, u kome je najveći deo kulturnog blaga Stare Grčke. 

Britanci svoj stav brane tvrdnjom da je Lord Eldžin sporne antikvitete uzeo na osnovu sporazuma sa Otomanskom imperijom, koja je u njegovo vreme vladala Grčkom.

Novoizgrađeni muzej pod Akropoljom biće otvoren za javnost iduće godine, a mnogi eksponati i dalje su u stranim muzejima ili privatnim kolekcijama umetničkih dela.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 23. јул 2025.
33° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом