субота, 06.08.2011, 08:49 -> 09:42
štampajSećanje na Hirošimu
Ceremonijom ispred Spomenika miru u Hirošimi, obeležena godišnjica nuklearnog bombardovanja u Drugom svetskom ratu.
U Hirošimi je obeležena 66. godišnjica od kada je američki bombarder tipa "B-29" izbacio na samom kraju Drugog svetskog rata uranijumsku atomsku bombu na taj japanski grad.
Ceremoniji obeležavanja godišnjice prisustvovalo je oko 50.000 ljudi, među kojima i japanski premijer Naoto Kan, gradonačelnik Hirošime Kazumi Macui kao i predstavnici više od 60 zemalja, uključujući i SAD, prenele su svetske agencije.
Napad je naredio tadašnji predsednik SAD Hari Truman, bez jakog vojnog razloga, pošto je Japan prethodno nudio kapitulaciju.
Atomska bomba pretvorila je u pepeo 13 kvadratnih kilometara, Hirošima je potpuno uništena, a poginulo je 140.00 ljudi odmah ili u roku od šest meseci.
Tri dana kasnije druga američka atomska bomba bačena je na Nagasaki, gde je poginulo na desetine hiljada ljudi, a Japan je 15. avgusta kapitulirao i time je završen Drugi svetski rat.
Premijer Japana je istakao da Japan nikada ne sme da zaboravi nesreću nuklearnog oružja koje je pre 66 godina napalo Hirošimu.
"Ne smemo nikada da dozvolimo da se to ponovo dogodi", rekao je premijer.
Kan se zauzeo za budućnost bez atomske energije, ukazavši da trenutna nuklearna kriza u nuklearki Fukušima znači da se Japan mora okrenuti drugim izvorima energije.
"Smanjiću japansko oslanjanje na nuklearnu energiju, sa ciljem kreiranja društva koje neće zavisiti od atomske energije", istakao je Kan.
Premijer Japana je rekao da je dugotrojna i nuklearna kriza velikih razmera u Fukušimi i curenje radijacije izazvalo ozbiljnu zabrinutost ne samo u Japanu već i u celom svetu.
I gradonačelnik Hirošime pozvao je japansku vladu da preispita energetske izvore posle nuklearne nesreće u Fukušimi, izazvane zemljotresom i cunamijem 11. marta.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 15
Пошаљи коментар