Istorijski referendum u Egiptu

Egipćani masovno glasali na referendumu o izmenama Ustava koje bi funkciju predsednika ograničile na najviše dva četvorogodišnja mandata.

Egipćani su masovno izašli na referendum o izmenama Ustava, a rezultati glasanja trebalo bi da budu objavljeni sutra.

Kako navodi agencija Frans pres, glasači su u dugačkim redovima čekali ispred glasačkih mesta. Napetost se na trenutke osećala u Egiptu, a Muhamed El Baradej koji se protivi predloženim reformama je na putu ka glasačkom mestu  napadnut i njegovi protivnici su ga gađali kamenjem i cipelama, prenosi Frans pres.

Prema izjavi njegovog brata, El Baradej je pogođen bar jednim kamenom u leđa, ali nije ozbiljnije povređen.

"Ovo je dan radosti. Pre smo imali pripremljene rezultate, a sada niko ne može da predvidi kakvi će oni biti", rekao je Muhamed Badi, jedan od predstavnika Muslimanskog bratstva, glavnog opozicionog pokreta za vreme vladavine Hosnija Mubaraka.

Nešto ranije, generalni sekretar Arapske lige Amr Musa, koji je Egipćanin, dolazeći na biračko mesto u jednoj školi u centru Kaira, izjavio je da je zadovoljstvo zbog velike izlaznosti na referendum.

"Veoma sam zadovoljan što vidim da ljudi u ovako velikom broju dolaze da glasaju", rekao je Musa, koji namerava da se kandiduje na predsedničkim izborima kada budu raspisani posle perioda u kojem, od odlaska s vlasti bivšeg režima, zemljom upravlja vojska.

"Malo je važno da li će narod glasati "da" ili "ne". Važno je da birači izađu. Potreban nam je novi Egipat", rekao je Musa, koji se inače protivi predloženim izmenama.

Predložene reforme između ostalog podrazumevaju i ograničavanje predsedničkog mandata na dva puta po četiri godine.  Protivnici predloženih reformi smatraju da Ustav u potpunosti treba promeniti.

Ako referendum uspe, vojska koja je na vlasti od kada je Hosni Mubarak 11. februara podneo ostavku, trebalo bi da u roku od šest meseci organizuje parlamentarne i predsedničke izbore.

Mubarak je podneo ostavku na mesto predsednika države 11. februara, posle 18 dana protesta na kojima je narod zahtevao odlazak njegovog režima.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 29. април 2025.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом