Bitka za naftu

Nakon bombardovanja strateške luke Ras Lanuf, naftni terminali u većini luka u Libiji prestali sa radom. Nafta "brent" iznad 117 dolara. Libijske vlasti putem televizije pozvale pobunjenike na dijalog. Ujedinjene nacije šalju humanitarce. Oslobođen britanski diplomatski tim. Gadafi optužuje Pariz i Al Kaidu.

Sve aktivnosti na naftnim terminalima u strateškoj luci Ras Lanuf, na istoku zemlje, prekinute su nakon što je libijska avijacija, u dva navrata, bombardovala grad, prenosi Rojters.

Prema navodima brodskih vlasti većina luka u Libiji prestala je sa izvozom nafte, sa izuzetkom istočne luke Tobruk.    

U drugom napadu, borbeni mlazni avion u niskom letu je prešao iznad oblasti istočno od ovog grada, a veliki oblak dima video se oko 400 metara od pobunjeničkog kontrolnog punkta, blizu glavne pustinjske saobraćajnice, javio je AFP, dok Rojters navodi da u ovom napadu nije bilo žrtava.

Protivnici režima libijskog lidera Moamera el Gadafija su, na oba napada, uzvratili paljbom iz artiljerijskog naoružanja. 

Francuska agencija navodi, pozivajući se na bolničke izvore, da je u sukobima libijskih pobunjenika i Gadafijevih pristalica u mestu Bin Džavad, koje je sada pod kontrolom Gadafijevih snaga, poginulo ukupno 12 ljudi, pošto je još petoro mrtvih doneseno u jednu bolnicu u Bengaziju.

U međuvremenu, jedan doktor iz bolnice u trećem po veličini libijskom gradu Misrati rekao je za Bi-Bi-Si da je u bolnicu, koja se takođe našla na udaru vladinih trupa, dovezeno 21 beživotno telo i preko 100 povređenih u žestokim sukobima.

Vlast poziva pobunjenike na dijalog

Jedan od vodećih pripadnika libijskog vladajućeg establišmenta Džadalah Azus el Talhi pozvao je danas lidere pobunjenika na dijalog, što bi mogao biti jasan znak da je Moamer el Gadafi spreman na kompromis sa protivnicima.

El Talhi, libijski premijer osamdesetih godina i poreklom iz istočne Libije, pojavio se na državnoj televiziji i obratio starešinama u Bengaziju, najvećem uporištu pobunjenika.

"Dajte šansu nacionalnom dijalogu da reši ovu krizu i prekine krvoproliće i ne dajte priliku strancima da dođu i ponovo zarobe našu zemlju", istakao je El Talhi.

U ovome apelu se ne pominju nikakvi ustupci na koje je spremna vladajuća administracija, iako su pobunjenici ranije saopštili da je njihov uslov za bilo kakav dogovor okončanje četiri decenije vladavine Gadafija.

Činjenica da se El Talhi pojavio na državnoj televiziji znači da je taj apel zvaničan, napominje Rojters.

Gadafi optužuje Pariz

Libijski lider Moamer el Gadafi optužio je Francusku za mešanje u unutrašnje poslove Libije i okrivio Al Kaidu za antirežimsku pobunu u zemlji, javila je danas francuska televizija Frans 24.

Na pitanje o podršci Francuske novoformiranom Nacionalnom savetu, privremenoj vladi koju su formirali pobunjenici u drugom po veličini libijskom gradu Bengaziju na istoku zemlje, Gadafi je odgovorio da je to mešanje u unutrašnje poslove.

"To može da zasmeje - mešanje u unutrašnje poslove. A šta ako se mi mešamo u poslove Korzike ili Sardinije?", zapitao je Gadafi u intervjuu koji je danas emitovala francuska televizija Frans 24, prenosi agencija AFP.

Prema Gadafijevim rečima, zaveru u Libiji isprovocirali su naoružani ekstremisti i uspavane ćelije Al Kaide. "Mi smo partneri u ratu protiv terorizma", podsetio je Gadafi.

Humanitarni tim UN ide u Tripoli

Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Ban Kimun založio se, u razgovoru sa šefom diplomatije Libije Musom Kusom, za slanje humanitarnog tima u Tripoli, koji bi se upoznao sa situacijom na terenu, na šta je Libija pristala.

Za specijalnog izaslanika imenovan je bivši ministar spoljnih poslova Jordana Abdel el Katiba, a i Evropska unija će poslati u Libiju međunarodnu misiju, koja će utvrditi stepen nasilja u toj zemlji.

Inače, britanski diplomatski tim koji je, navodno, dva dana bio zatočen u istočnoj Libiji, sada je oslobođen.

Oni su uhapšeni kada su sleteli helikopterom u blizini Bengazija, a zadržani su zato što su libijske bezbednosne snage kod njih pronašle, oružje, municiju, eksploziv, mape i pasoše četiri različite zemlje.

Kriza u Libiji - kriza cene nafte

Cena sirove nafte je danas na terminskom tržištu u Londonu odskočila iznad 117 dolara za barel, dok je u elektronskom trgovanju na tržištu u Njujorku ojačala iznad 106 dolara za barel, podstaknuta sukobima u Libiji koji povećavaju strahovanja da se ta zemlja kreće ka dugotrajnijim konfliktima.

Stručnjaci prognoziraju da će se cena nafte održavati na nivou od 110 do 120 dolara za barel sve dok se investitori ne uvere da se nemiri u Libiji neće proširiti na ostale zemlje Bliskog istoka.

Procenjuje se da od izbijanja nereda, Libija ne isporučuje skoro milion barela od uobičajenog obima proizvodnje nafte od 1,6 miliona barela dnevno. Libijske vlasti javljaju da je proizvodnja nafte opala na 700-750.000 barela dnevno.

"Zapaža se masovni odlazak kvalifikovanog osoblja iz Libije, i sve ukazuje na to da bi proizvodnja nafte uskoro mogla da bude potpuno obustavljena" izjavio je za Rojters jedan od analitičara za energetska pitanja "IHS Enerdži".

Ukoliko se masovni protesti prošire i na druge arapske zemlje proizvođače nafte, isporuke će biti još nesigurnije, a cene će ponovo da skoče, što bi prema oceni nekih eksperata moglo da isprovocira novu svetsku finansijsku krizu.

Број коментара 39

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 01. мај 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом