уторак, 01.03.2011, 08:25 -> 22:48
štampajGadafi: Narod me voli
Libijci me vole, umrli bi da me zaštite, rekao je libijski lider Moamer el Gadafi i poručio da neće napustiti vlast. Trupe lojalne Gadafiju bez uspeha pokušavale da povrate grad Zaviju, koji kontrolišu pobunjenici. SAD ne planiraju vojnu akciju u Libiji.
Zapad me je izdao u borbi protiv Al Kaide, tvrdi libijski vođa Moamer el Gadafi. U intervjuu za zapadne medije, Gadafi je poručio da ga narod voli i da bi se Libijci za njega žrtvovali. Demantuje da koristi silu.
"Na ulicama nema nikakvih demonstracija! Niko nije protiv nas, protiv mene, zbog čega?! Jer ja nisam predsednik. Libijci me vole, umrli bi da me zaštite", rekao je libijski vođa Moamer el Gadafi.
Na pitanje novinarke Kristijane Amanpur zašto su onda zauzeli Bengazi, Gadafi je odgovorio: "To je Al Kaida! Al Kaida, ne moj narod!"
Gadafi se na pitanje da li će napustiti Libiju nasmejao i odgovorio: "Ko bi napustio svoju domovinu?! Zašto bih to uradio?!"
Libija će sa gradovima na istoku koje kontrolišu pobunjenici pokušati da uspostavi dijalog, pre nego što protiv njih upotrebi vojnu silu, poručuje vlada te zemlje.
Gadafijev sin Sejf el Islam kaže da podrška i oružje stižu. "Sve je na našoj strani. Bićemo pobednici", poručuje El Islam.
Naoružavaju se i Gadafijevi protivnici. U vojne baze na istoku zemlje hrle mladi Libijci koji žele da se obuče za eventualnu borbu sa vladinim trupama. Tako je i u vazdušnoj bazi u gradu Bengaziju, prenose strane agencije.
"Ovde sam da bih se pridružio libijskoj vojsci, jer želimo da svrgnemo Gadafija koji ubija ljude", kaže jedan dečak.
Amerika ne planira vojnu akciju
Na pitanje o raspoređivanju vojnih snaga oko Libije, američka državna sekretarka Hilari Klinton rekla je da ne predstoji vojna akcija Sjedinjenih Američkih Država u toj zemlji.
"Reč je o podršci eventualnoj humanitarnoj intervenciji", tvrdi Klintonova.
Prema njenim rečima, opcija koja se trenutno razmatra jeste uvođenje zone zabranjenog letenja iznad Libije.
Međutim, američki ambasador u Ujedinjenim nacijama Suzan Rajs izjavila je da SAD, ipak, razmatra vojnu opciju u Libiji.
"Razgovori o tome su u toku sa našim partnerima u NATO-u i drugde. Već smo dali na znanje da je to opcija koju razmatramo i razmatramo je aktivno i ozbiljno", rekla je Rajsova na konferenciji za novinare u Beloj kući.
Inače, Pentagon je ranije potvrdio da SAD raspoređuje svoje vojne pomorske i vazdušne snage oko Libije.
Na pitanje o Gadafijevom intervjuu nekim zapadnim medijima u kome on kaže da ga narod voli i da su sankcije UN usvojene na osnovu medijskih izveštaja, Rajsova je rekla da joj to zvuči kao obmanjivanje.
Prema njenim rečima, ako on može da se smeje sa stranim novinarima, pošto je izvršio pokolj nad sopstvenim narodom, to pokazuje koliko nije sposoban da predvodi i koliko je odvojen od realnosti.
Bez konsenzusa o intervenciji
Članice NATO-a nisu se još dogovorile o mogućoj vojnoj intervenciji u Libiji i bilo kakvo buduće rešenje mora biti pažljivo razmotreno, izjavio je američki sekretar za odbranu Robert Gejts.
"Ne postoji jednoglasnost unutar NATO-a za upotrebu vojne sile", rekao je šef Pentagona na konferenciji za novinare sa načelnikom Združenog generalštaba američkih oružanih snaga, admiralom Majkom Malenom.
Gejts je naveo da bi svako moguće rešenje za Libiju trebalo da bude vrlo pažljivo razmotreno, preneo je AFP.
Ministar spoljnih poslova Francuske Alen Žipe upozorio je, u međuvremenu, da bi vojna intervencija NATO snaga u Libiji mogla da bude "krajnje kontraproduktivna".
"Pre nego što dođemo do te tačke, potrebno je da pojačamo pritisak da Gadafi bude oboren, on će biti oboren jer je već izolovan u Tripoliju", kazao je Žipe.
Ambasador Rusije pri NATO Dmitrij Rogozin smatra da bi američka vojna intervencija u Libiji mogla da izazove rat.
Zamrznuto 1,2 milijarde evra u Austriji
Austrijske banke, na osnovu odluke EU o zamrzavanju imovine libijskog vođe Moamera el Gadafija, rade na pronalaženju žiro-računa i do sada su pronašle 1,2 milijarde evra.
Bečki dnevnik Viner cajtung saopštio je da je za sada ustanovljeno oko 1,2 milijarde evra na računima u austrijskim bankama, a radi se o sredstvima 26 osoba koje su pogođene sankcijama protiv Libije.
Dosad pronađene 1,2 milijarde evra najverovatnije su tek samo početak, dodaje list, ukazujući da se radi isključivo o računima u bankama. O posedu nekretnina, učešću u firmama i fondacijama vlasti nemaju još pravi pregled. Narodnoj banci Austrije, koja je zadužena da pronađe svu imovinu osoba pod sankcijama, za utvrđivanje pravog stanja potrebna je pomoć policije i državnog tužilaštva.
U međuvremenu, Evropski komesar za energetiku Ginter Etinger izjavio je da je Evropska unija odlučila da ne uvede blokadu na izvoz nafte iz Libije, jer najveća naftna postrojenja više nisu pod kontrolom vlade Moamera el Gadafija, nego njegovih protivnika.
Etinger je rekao da je Evropska unija odlučila da ne uvodi blokadu na izvoz nafte iz Libije, da ne bili kažnjeni i oni koji sankcijama ne treba da budu pogođeni.
Naftom iz Libije, Evropa podmiruje oko 10 odsto svojih potreba.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 49
Пошаљи коментар