петак, 04.07.2025, 12:12 -> 16:32
Извор: РТС
Аутор: Ивана Милорадовић, дописник РТС-а из Лондона
štampajGodinu dana laburističke vlade – London suzama ne veruje
Pre tačno godinu dana britanska Laburistička stranka stavila je tačku na trinaest godina dugu vladavinu konzervativaca. Sa nadmoćnom parlamentarnom većinom od šezdeset tri odsto, vlada ser Kira Starmera najavljivala je duboke društvene i ekonomske promene. Šta je od obećanja ostalo 365 dana kasnije?
U svom pobedničkom govoru, nekadašnji britanski državni tužilac ser Kir Starmer naglasio je da su se "odrasli vratili u ulicu Dauning“.
Godinu dana kasnije, Britanci su mogli uživo da posmatraju kako ministarka finansija Rejčel Rivs plače u parlamentu.
Ono što ih je naravno najviše zgrozilo jeste činjenica da se premijer nije ni osvrnuo na suze koleginice.
I tako je davna izjava Margaret Tačer da ne želi žene u svom kabinetu, jer se predaju previše lako emocijama, postala ponovo aktuelna.
Liderka konzervativaca Kemi Bejdenok nije propustila priliku za podsmeh.
"Ona izgleda potpuno jadno. Laburistički poslanici mogu da upiru prstom koliko god žele, ali istina je da priznaju da je ministarka finansija gotova i da služi kao živi štit za premijerovu potpunu nekompetentnost“, vikala je liderka torijevaca kroz haos u parlamentu.
Kontrola političke štete
Novi dan je prilika za kontrolu političke štete, novu odeću, šminku i osmehe partijskih kolega.
Laburistička zvezda u usponu, ministar zdravlja Ves Striting, najavljuje desetogodišnji plan obnove državnog zdravstva.
Sadržaj je nejasan koliko i navodno privatni razlog za ministarkine suze.
"Je li moj posao lak? Je li lako preokrenuti ekonomske tokove? Nije. Posao je težak, ali ja sam prionula i narod počinje da vidi rezultate“, rekla je transformisana britanska ministarka finansija Rejčel Rivs.
Poverenje u vladu ima samo dvanaest odsto građana.
Popularnost premijera Starmera iznosi minus četrdeset odsto.
Tri od deset glasača laburista kaju se zbog prošlogodišnje odluke na biralištima.
Svaki treći lekar razmišlja o emigraciji.
Za godinu dana vlada je uspela da ukine finansijsku pomoć za ogrev penzionera i nametne seljacima poraz na nasleđivanje imanja.
Pobuna laburističkih poslanika
Na red je došla reforma socijalne politike i pretnja ukidanjem pomoći invalidima. Ona bi sto pedeset hiljada ljudi gurnula ispod praga siromaštva. Rezultat – pobuna laburističkih poslanika.
"Ovi rezovi pripadaju vremenu Čarlsa Dikensa i nekoj drugoj stranci. Daleko su od svrhe Laburističke stranke da štiti siromašne. Moja je uloga da štitim nejake“, rekla je ozlojeđena laburistička poslanica Rejčel Maskel.
Usledili su dani uzbudljivih pregovora i jurnjave između Vlade i Parlamenta.
Rezultat je razvodnjeni zakon i premijer poljuljanog autoriteta.
"On je prvi premijer u istoriji koji je predložio zakon kako bi uštedeo da bi na kraju na njega potrošio dodatan novac“, podrugljivo je primetila liderka konzervativaca Kemi Bejdenok.
Saldo Starmerovih poraza
Saldu Starmerovih političkih poraza dodajmo i rekordan priliv ilegalnih migranata i rekordan skok žalbi zbog uskraćivanja azila, istovremenu prodaju oružja Izraelu i sankcije protiv dvojice njegovih ministara, potpuno prepuštanje spoljnopolitičke inicijative u Ukrajini Donaldu Trampu i teritorijalne koncesije Mauricijusu i Španiji.
Analitičari Starmeru predviđaju ništa manje košmarnu godinu broj dva.
Ukoliko ne bude zauzdao pobunjene laburističke poslanike, zaustavio dotok imigranata, probudio ekonomiju iz kome i sprečio rast poreza, treću godinu mandata teško da će dočekati.
Коментари