Austrijski status kvo – bez vlade na vidiku, u igri novi izbori
Više od tri meseca posle nacionalnih izbora, Austrija se nije primakla novoj vladi. Koalicioni pregovori konzervativne Narodne partije, Socijaldemokrata i NEOSA su prekinuti. Iz pregovora se povukla NEOS, četvrtoplasirana partija na izborima.
Razlog je što NEOS zastupa neoliberalne pozicije, dok su austrijski socijaldemokrati pod sadašnjim vođom Andreasom Bablerom ideološki bliski komunističkoj levici.
Liberali su tražili smanjenje poreza, a socijaldemokrate uvođenje novih poreza na imovinu i nasleđivanje. Dalji put je neizvestan.
Prvoplasirana stranka na izborima, Partija Slobodara Herberta Kikla, traži ostavku kancelara Karla Nehamera iz Narodne partije.
Na potezu je predsednik države Van der Belen, a u igri su i novi izbori.
Austrijski ustav ne predviđa rok u kome mora biti formirana vlada. U proseku, koalicioni pregovori u Austriji traju dva meseca, sa najdužim primerima do tri meseca.
Stvar se sada komplikuje jer mandatar za sastav nove vlade ne dolazi iz najjače stranke – Slobodarske partije Austrije, već drugoplasirane Narodne stranke.
Koalicioni pregovori su se vodili protiv pobednika na izborima, Kiklove Slobodarske partije Austrije.
Коментари