Gruzija posle izbora – opozicija preti bojkotom parlamenta, premijer ih optužuje za pokušaj državnog udara

Prošla su dva dana od parlamentranih izbora u Gruziji. Partija "Gruzijski san" tvrdi da je pobedila, premijer odbacuje tvrdnje o izbornoj krađi. Opozicija odbija da prihvati rezultate. Predsednica je pozvala na proteste. Sjedinjene Države i Evropska unija traže istragu o nepravilnostima. Rusija odbacuje optužbe da je umešana u izbore u Gruziji.

Glasači u Gruziji, zemlji koja se graniči sa Rusijom, u velikom broju su izašli na birališta. Bilo je i više izveštaja o izbornim prekršajima i nasilju. Dovoljno da nakon zatvaranja birališta i vladajuća partija i opozicija proglase pobedu.

Dilemu pokušava da zaustavi Centralna izborna komisija – Partija Gruzijski san osvojila je 54 odsto glasova.

Premijer kaže da nepravilnosti ima svuda u svakoj zemlji i odbacuje tvrdnje da je bilo izborne krađe. Ne dovodi u pitanje evropski put Gruzije, ali optužuje opoziciju da priprema državni udar.

"Svi razumeju da, ako ekonomski pokazatelji ne budu adekvatni, niko neće primiti zemlju u Evropsku uniju. Zato je važan razvoj u svim pravcima kako bismo do 2030. ostvarili punu integraciju Gruzije u Uniju", ističe premijer Gruzije Irakli Kobahidze.

Opozicioni lideri četiri stranke izbore smatraju odlučujućim jer se, kažu, biralo između Evrope i Rusije. Optužuju vladajuću partiju za ustavni udar, najavljuju da će bojkotovati rad parlamenta.

"Izbore je pokrao proruski oligarh Bidžina Ivanišvili. Ne prihvatamo rezultate, nadam se da ćemo ostati ujedinjeni. Nastavićemo da se konsultujemo sa predsednicom", navodi liderka opozicionog Jedinstvenog nacionalnog pokreta Tina Bokučava.

Predsednica podržava opoziciju, poziva na proteste

Opozicija ima podršku prozapadno orijentisane predsednice. Salome Zurabičvili poziva pristalice opozicije i građane na proteste da, kako kaže, odbrane svoja ustavna prava.

"Bila je to ruska specijalna operacija, potpuna prevara, potpuno oduzimanje vaših glasova. Pozivam Gruzijce da izađu na ulice Tbilisija kako bi objavili svetu da ne priznajemo rezultate", ističe predsednica Zurabičvili.

Mnogi su izbore videli kao najvažnije još od kada su Gruzijci glasali za nezavisnost od Sovjetskog saveza 1991.

Gruzija je prošlog decembra dobila status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji. Od tada joj je status zamrznut zbog "nazadovanja u demokratiji“, a posebno zbog zakona o "stranom uticaju“ koji je protiv grupa koje finansira Zapad.

EU traži istragu o nepravilnostima

U poseti Gruziji je mađarski premijer Viktor Orban. Iz Brisela poručuju da on ne predstavlja Evropsku uniju i da rotirajući predsednik  Saveta EU nema ovlašćenja u spoljnoj politici.

"Evropska unija očekuje od izborne vlasti u Gruziji da brzo i transparentno istraže optužbe o nepravilnostima u glasanju", navela je potparolka Evropske komisije Nabila Masrali.

Iz Moskve poručuju da su Evropske snage te koje su pokušale da utiču na ishod glasanja.

"Čim se nešto desi, odmah optuže Rusiju. Mi se ne mešamo u unutrašnje stvari Gruzije niti to nameravamo da radimo", ističe portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

Sjedinjene Države pozvale su na nezavisnu istragu o izbornim rezultatima i poštovanje vladavine prava.

четвртак, 29. мај 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом