недеља, 17.09.2023, 09:30 -> 12:20
Извор: РТС
Turudić: Libija je država koja ne postoji, nema kapaciteta da se izbori sa posledicama poplava
Libija je država koja ne postoji, pa tako nema ni kapaciteta da se izbori sa posledicama katastrofalnih poplava koje su je zadesile, kaže urednik OKO portala Momir Turudić. Sukobi u toj podeljenoj zemlji iako su ovih dana utihnuli, sigurno će biti nastavljeni, smatra Turudić.
Od Derne gotovo da nije ostalo ništa posle poplava koje su pogodile taj grad na istoku Libije. Derna je u poslednjih 11 godina bila stecište sukoba, pa su oštećenja bila vidljiva i pre ove katastrofe, objašnjava urednik OKO portala Momir Turudić.
Stanovništvo tog grada se poziva na evakuaciju zbog nedostatka vode, hrane i opasnosti od zaraznih bolesti.
"Libiji je u ovom trenutku potrebno sve i svaka vrsta pomoći. Libija je od 2011. država samo na papiru, ima svoje granice i mesto u UN, ali je podeljena na bezbrojne paravojne formacije i milicije. Pomoć pre svega stiže od Egipta, Turske, zalivskih zemalja, ali i sa Zapada. To je sve kap u moru, a i znamo da pomoć stiže u početku kada je to udarna vest u medijima, a kasnije će da nastavi da stiže mahom oružje za zaraćene strane", kaže Turudić.
"Sukobi će biti nastavljeni čim se razmere katastrofe zaborave"
Postoje prirodne katasrofe koje se ne mogu sprečiti, kaže Turudić, ali ako govorimo o Libiji, to je država koja praktično ne postoji, i onda u njoj ne postoje ni kapaciteti.
"Bezbroj je izveštaja da državne službe ne postoje, brana kod Derne nije održavana, možda ona ne bi ni izdržala, ali u poslednjih 11 godina nikakvog održavanja nije bilo. Istraga o odgovornosti verovatno neće voditi nikuda, jer očekivati da tzv. država na istoku ili zapadu zemlje je iluzorno. Sukobi koji su trenutno utihnuli sigurno će biti nastavljeni čim se situacija koliko toliko normalizuje i razmere katastrofe zaborave", smatra Turudić.
Svi do sada vođeni razgovori o eventualnim izborima u Libiji nisu doneli rezultat, jer čini se da nema ni želje da se Libija ujedini.
"Svaki veći grad ima svoju paramilitarnu miliciju, a za ulazak u te gradove ako ste stranac treba vam i pasoš. Napadi su svakodnevni. Izbori lepo zvuče sa strane, ali da će Libija u skorije vreme imati funkcionalnu vladu teško je zamislivo", kaže novinar Momir Turudić.
Grad Derna centar najtvrđe verzije islama
Grad Derna i ceo taj region od ranije je poznat kao centar najtvrđe verzije islama u Libiji. Ogroman broj boraca iz tog dela je odlazio da se bori na strani džihadista u Irak, Avganistan i sva mesta gde su tzv. sveti ratnici išli da se bore, da bi se vratili u Libiju kada je počeo ustanak protiv Gadafija.
"Derna je prelazila iz ruku Islamske države u ruke Ansar el Šarija, grupe koja je izvršila napad na američku ambasadu u Bengaziju, i druge džihadističke grupe. Bombardovana je od strane Egipta, i taj grad je i pre ove katastrofe bio teško oštećen", navodi urednik OKO portala.
Posle ovoga imaćemo pre svega interne izbeglice, kaže Turudić, ali i bez poplave ugroženo je oko 850.000 ljudi u Libiji koji pokušavaju da se dokopaju obale i krenu ka Evropi.
Коментари