SAD zahtevaju promenu kineskog vlasništva Tik-toka uz pretnju zabranom

Administracija američkog predsednika Džozefa Bajdena zahteva od kineskih vlasnika "Tik-toka" da se odreknu svog udela u popularnoj aplikaciji ili će se u suprotnom suočiti sa mogućom zabranom u SAD, saznaje "Rojters" u toj kompaniji.

САД захтевају промену кинеског власништва Тик-тока уз претњу забраном САД захтевају промену кинеског власништва Тик-тока уз претњу забраном

Tik-tok je u vlasništvu kineskog "Bajt densa", najvrednijeg startapa na svetu, a ima više od 100 miliona korisnika u SAD, navodi Rojters.

Ovaj potez je usledio nakon uvođenja novog američkog zakona koji omogućava Beloj kući da zabrani Tik-tok ili druge inostrane tehnologije, ako predstavljaju rizik za nacionalnu bezbednost.

Portparolka Tik-toka Bruk Oberveter rekla je za Rojters da je nedavno Komitet za strana ulaganja SAD, koji vodi Ministarstvo finansija, od kompanije zahtevao da kineski vlasnici aplikacije prodaju svoje akcije ili će se u suprotnom suočiti sa mogućom zabranom u Americi.

"Ako je zaštita nacionalne bezbednosti cilj, onda se ne rešava problem. Promena vlasništva ne bi nametnula nikakva nova ograničenja protoka podataka ili pristupa", rekla je portparolka Tik-toka.

Bela kuća je odbila da komentariše ove navode, dodaje Rojters.

Ovo je prvi put da je u vreme demokratskog predsednika Džozefa Bajdena zaprećeno potencijalnom zabranom Tik-toka. Bajdenov prethodnik, republikanac Donald Tramp, pokušao je da zabrani Tik-tok 2020. godine, ali su ga američki sudovi u tome sprečili.

Druge zemlje takođe su odlučile da zabrane aplikaciju i izrazile zabrinutost zbog povezanosti sa kineskim vlastima i prikupljanja podataka korisnika širom sveta.

Indija je zabranila Tik-tok i desetine drugih aplikacija kineskih programera na svim uređajima u junu 2020. godine, tvrdeći da su potencijalno štetne po bezbednost i integritet zemlje.

Avganistan je u pregovorima o zabrani Tik-toka, a Pakistan je privremeno zabranjivao Tik-tok najmanje četiri puta, a poslednja zabrana je okončana u novembru, zbog onoga što je vlada ocenila kao "nemoralan i nepristojan sadržaj u aplikaciji", navodi Rojters.

Zaposlenima u belgijskoj vladi više neće biti dozvoljeno da koriste Tik-tok na službenim telefonima, a istu odluku su donele i kanadske vlasti zbog bezbednosnih rizika.

I Tajvan je zabranio Tik-tok i neke druge kineske aplikacije na uređajima i u decembru 2022. pokrenuo istragu aplikacija društvenih medija zbog sumnje na protivzakonite aktivnosti.

Odbor za spoljne poslove Predstavničkog doma Američkog kongresa glasanjem je početkom meseca usvojio predlog zakona koji bi predsedniku Džozefu Bajednu dao ovlašćenje da u SAD zabrani aplikaciju i društvenu mrežu Tik-tok.

Bela kuća je ranije dala svim saveznim agencijama smernice da u roku od 30 dana izbrišu Tik-tok sa svih vladinih uređaja. Kongres i više od polovine američkih država do sada su zabranili Tik-tok na službenim mobilnim uređajima.

I Evropska komisija i Evropski parlament zabranili su Tik-tok na telefonima svojih službenika iz bezbednosnih razloga.

Sa druge strane, u Kini su već duže vreme blokirane strane platforme društvenih medija i aplikacije za razmenu poruka.

петак, 19. април 2024.
6° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво