Читај ми!

Bela kuća: Savezne države ne smeju da ograničavaju pristup pilulama za prekid trudnoće

Sekretarka za štampu Bele kuće Karin Žan-Pjer saopštila je da je "opasno i neprihvatljivo" da izabrani zvaničnici odlučuju o tome da li će žene imati pristup lekovima koji su odobreni na saveznom nivou.

Bela kuća je tako reagovala na potez Volgrinsa, drugog po veličini lanca apoteka u SAD, koji je u četvrtak saopštio da neće izdavati pilule za abortus u 20 američkih saveznih država.

Državni tužioci u ovim saveznim državama su Volgrinsu poručili da bi izdavanje pilula za abortus, čak i putem pošte, predstavljalo kršenje zakona.

Da podsetimo, najviša američka sudska instanca poništila je u junu prošle godine presudu staru 50 godina koja je legalizovala abortus u celoj zemlji, zbog čega su milioni žena izgubile zakonsko pravo na pobačaj. 

Američki predsednik Džo Bajden tada je izjavio da je razočaran takvom odlukom i da je to tužan dan za Ameriku.

Usledile su brojne odluke saveznih država koje su na različite načine podržale odluku Vrhovnog suda.

петак, 24. јул 2026.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом