Iranske rakete stižu u Siriju, Izrael spreman za nove mete
Vlasti u Teheranu spremne su da Siriji isporuče protivavionski sistem "Hordad 15", posle serije izraelskih udara na ciljeve koji se povezuju sa milicijama bliskim Revolucionarnoj gardi. Izrael u Ukrajini ispituje oborene iranske dronove. Nosač dronova uskoro spreman, najavio prvi čovek iranske vojske.

Serija tajnih napada izraelskog ratnog vazduhoplovstva na ciljeve u Siriji navela je vlasti u Damasku da nabave nove protivvazdušne sisteme, uključujući iranski "hordad 15", javljaju iranski mediji.
Iranski državni radio je tu vest objavio posle susreta ministra odbrane sa najvišim zvaničnicima ratnog vazduhoplovstva, uz komentar da su "Siriji potrebni protivvazdušni sistemi i pametne bombe".
Zapadni izvori su ovu vest protumačili kao "gotov posao", navodeći da se iranski projektili uskoro očekuju u Siriji, uz ogradu da za sada nije jasno da li će njima upravljati Iranci ili sirijski vojnici.
Sistem "hordad 15" dometa oko 150 kilometara može istovremeno da prati šest ciljeva i Iranci tvrde da je njime, iznad Persijskog zaliva, oboren najmanje jedan američki dron RQ-4 "global hok".
Rakete za odvraćanje Izraela
Nova iransko-sirijska saradnja usledila je posle serije napada izraelske avijacije u Siriji koji se povezuju sa rastućom mrežom uticaja Irana u toj državi. Na meti su bili Palmira, Tartus, Latakija, Alep, Damask i Homs.
Iran i Sirija su sredinom 2020. godine potpisale sporazum o vojnoj saradnji, koji je komandant Revolucionarne garde, general Mohamad Bageri opisao kao "razvoj sirijskih protivvazdušnih snaga".
Cena nove iranske strategije u Siriji procenjuje se na nekoliko desetina miliona dolara, usmerenih uglavnom na osposobljavanje sirijskih snaga da se suprotstave vazdušnim napadima Izraelaca.
Kako bi smanjili štetu od ovakvih napada, Iranci su pokrenuli ozbiljnu operaciju modernizacije sirijske protvvazdušne odbrane, uključujući projektile zemlja-vazduh "sajad 4B" i "bavar 373".
"Vrlo je verovatno da ćemo Siriji isporučiti radare i projektile", navela je iranska državna televizija.
U seriji tajnih napada, osim sirijskih vojnika i civila, ubijeno je i najmanje deset pripadnika iranske Revolucionaarne garde, uključujući i dvojicu pukovnika - Mortezu Saednežada i Ehsana Karbalaipura, čiju su smrt potvrdile i vlasti u Teheranu.
Krajem novembra, ubijen je pukovnik Davud Džafari, koga izraelske obaveštajne službe opisuju kao glavnog koordinatora razvoja sirijske protivvazdušne odbrane, ali i složene zajedničke mreže pripadnika Hezbolaha, Revolucionarne garde i sirijskih snaga.
Kako navode zapadne obaveštajne službe, većina objekata koje su gađali Izraelci pripadaju Hezbolahu, odnosno jedinici 4400, odgovornoj za prebacivanje vojne opreme iz arsenala iranske Revolucionarne garde.
"Švercerska jedinica", kako je Mosad nazvao Hezbolahovo odeljenje 4400, postala je od posrednika u primopredaji oružja, veoma značajan deo proiranskih snaga u Libanu, jer se osim otvaranja kanala za isporuke naoružanja pretvorio u strateški važan deo zajedničkih operacija Revolucionarne garde i Hezbolaha.
Sirijski deo operacije, navode obaveštajci, vuče korene još iz doba iračko-iranskog rata, kada su pripadnici Revolucionarne garde u Siriji obučavani kako da koriste sovjetske projektile, koje im je poklonio tadašnji libijski lider Moamer el Gadafi.
Ukrajinska veza
U složene odnose Irana i Izraela, sticajem okolnosti, uključili su se i Ukrajinci, koji su izraelskim ekspertima omogućili da ispitaju oborene dronove.
Izraelska delegacija je posetila laboratoriji ukrajinske vojne obaveštajne službe 22. februara, a pokazani su im ostaci dronova "šahid 136", projektili kojim su neke od bespilotnih letelica bile naoružane, kao i propeler drona "mudžaher 6" na kojem piše da je proizveden u februaru 2022. godine.
Američki obaveštajci, istovremeno, navode i da Moskva dronove-samoubice "šahid 131" i "šahid 136", upotrebljava kao jeftinu zamenu za krstareće projektile, kao i da dronove "modžaher 6" koristi za izviđanje i napade projektilima.
Kao potvrdu te tvrdnje, Amerikanci su upotrebili fotografije ostataka dronova upotrebljenih u napadima u Iraku prošlog septembra i u Ukrajini mesec dana kasnije, navodeći da su komponente pronađene u letelicama identične - osim ruskih oznaka na jednoj od bespilotnih letelica.
Osim Rusije, Vašington i London tvrde da bi, uskoro, veliko tržište za iranske dronove mogla biti i Kina, koja je navodno zainteresovana za kupovinu čak 15.000 bespilotnih letelica iz Irana.
Čekajući nosač dronova
Komandant iranske ratne mornarice, kontraadmiral Alireza Tangsiri najavio je će uskoro biti završena izgradnja nosača dronova "Šahid Mahdavi"
Novi iranski brod nazvan je "Šahid Mahdavi", po pripadniku Revolucionarne garde, koji je 1987. godine poginuo u sukobu sa Amerikancima.
Prema iranskoj verziji događaja, Mahdavi je bio mučen pre nego što je umro u američkom zarobljeništvu. Dan na koji je poginuo, 8. oktobar, kasnije, proglašen je Danom ratne mornarice Revolucionarne garde.
Kada bude okončana modernizacija, ovaj brod će moći da nosi borbene helikoptere i dronove, dok su po obodima palube već postavljeni protivavionski topovi.
"Šahid Mahdavi" je dug 240 metara, odnosno jednako kao i turski "Anadolu" ili japanski nosači aviona "Izumo" i "Kaga".
Коментари