понедељак, 18.01.2010, 14:42 -> 16:53
štampajDiktator kvari izgled prestonice
Predsednik Turkmenistana naložio da se ukloni zlatna statua bivšeg dikatora Nijazova u prestonici Ašgabadu. Nijazov koji je sebe nazivao "ocem svih Turkmena" podigao je sebi za života više spomenika, a reč za hleb je promenio i dao mu ime po svojoj majci.
Turkmenistan će srušiti toranj na čijem vrhu se nalazi zlatna statua bivšeg dikatora Saparmurata Nijazova, objavljeno je u državnim novinama "Neutralni Turkmenistan".
Predsednik Gurbanguli Berdimuhamedov naredio je da radovi na rušenju tornja započnu u martu, a kako list navodi, predsednik je tu odluku doneo "da bi poboljšao urbani izgled prestonice Ašgabada".
Visina zlatne statue Nijazova je 12 metara, a postavljena je na toranj visok 75 metara. Statua se okreće u toku dana tako da gleda direktno u pravcu sunčevih zraka, a noću se utisak impozantnosti stvara tako što se spomenik obasjava raznobojnom svetlošću.
Bivšeg dikatora Nijazova smatrali su jednim od najekscentričnijih diktatora, koji je zemljom vladao od 1990. do 2006. godine. Turkmensku reč za hleb je promenio i dao mu ime po svojoj majci, a imena meseci u kalendaru po članovima svoje familije.
Iako je izjavljivao da centralizovana ekonomija treba da ustupi mesto slobodnom delovanju tržišta, na delu to nije pokazivao, već je inisistirao na proizvodnim kvotama smenjujući ministre koji nisu ispunili taj cilj.
Nijazov je, takođe, govorio i o demokratizaciji Turkmenistana, pokazavši to time što se "krunisao za doživotno predsednika", a škole, trgove, aerodrome, pa čak i meteore je krstio svojim i imenima članova porodice.
Zanimljivo je da je vlada Nijazova 1991. donela Dekret o desetogodišnjem besplatnom korišćenju vode, gasa, električne energije i rafinisane soli za građane Turkmenistana. Po isteku Dekreta njegovo važenje je produženo do 2020. godine.
Zlatna statua u prestonici Turkemnistana je najznačajniji spomenik podignut u čast Nijazova, koji je sebe nazvao "Ocem svih Turkmena".
Nijazov je iznenada umro krajem 2006. godine, posle dve decenije vladavine koja je Turkmenistan učinila jednim od najizolovanijih i najrepresivnijih društava.
"Neutralni Turkmenistan" navodi da će spomenik biti premešten na novo mesto, na periferiji Ašgabada.
Nijazov je promenio imena gradova, ulica, meseci i javnih organizacija, nazvavši ih po sebi i članovima svoje porodice. Otkako je umro, većina njegovih portreta skinuta je sa fasada javnih ustanova.
Berdimuhamedov, koji je postao predsednik 2007. godine obećao je da će raditi na otvaranju zemlje.
Međutim, međunarodni borci za ljudska prava procenili su da se prava i slobode u Turkmenistanu i dalje ostale krše.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 5
Пошаљи коментар