Posle izbora na Ostrvu: kraj Velike Britanije?
Škotska ne može da bude zarobljenik Velike Britanije, izjavila liderka Škotske nacionalne partije Nikola Sterdžon. Ova stranka se, pored konzervativaca Borisa Džonsona, smatra najvećim pobednikom izbora održanim u četvrtak. Da li pobeda ove dve stranke znači da su sada dve stvari sigurne: da će Bregzit uskoro da se desi i da će da se održi novi referendum o izlasku Škotske iz Velike Britanije? I ako se Škotska odvoji, da li je sledeća Severna Irska?
Epilog prošlonedeljnih izbora u Velikoj Britaniji su ubedljiva pobeda konzeravtivaca, jedna od najvećihu istoriji, ubedljiv poraz laburista, jedan od najtežih u istoriji. Ovaj put, britanske ankete su, za promenu, bile tačne. Pitanje pobednika je rešeno, ali na pitanje ‘šta dalje’ još nije lako odgovoriti.
Izbori suštinski rešavaju poslednje tri godine pregovora o tome šta će biti budućnost Velike Britanije povodom Bregzita, kaže Vukan Marković, master istorije i filozofije na Londonskoj školi ekonomije:
"Ubedljiva pobeda Torijevaca definitivno znači da će Britanija izaći iz EU. Sa druge strane, izbori ništa sem toga ne rešavaju. Niko ne zna ni kada će se tačno desiti. Tek im preostaje da sa EU ispregovaraju način izlaska."
Razlog za loš rezultat, pre svega, laburista najčešće se vidi u Korbinovom odbijanju da se do kraja odredi prema Bregzitu. Loše su prošle i liberalne demokrate koje su se u kampanji čvrsto zalagale za ostanak u EU. Na kraju, poslednji evropski komunista Korbin, i nova zvezda liberalnih demokrata Džo Svinson odlaze iz igre.
"Prvi put od Margaret Tačer se desilo na ovim izborima da delovi Severne Engleske koji su uništeni u rudarskim štrajkovima, dakle najsnažnije uporište laburista, glasaju za konzervativce. To je manje-više bilo nezamislivo. Tako da laburisti polako postaju partija kosmopolitskih Londonaca, dok torijevci preuzimaju čak i onaj deo radničke klase koji su laburisti do sad imali", kaže Vukan Marković.
Za predavača na Fakultetu za medije i komunikacije Igora Štiksa, pobedio je nacionalizam, različitog tipa:
"Nije isti nacionalizam u Severnoj Irskoj koji se nada ujedinjenju, i škotski koji se nada drugačijoj političkoj zajednici, ni engleski koji je dominirao ovim izborima."
Kad smo kod nacionalazama, problem za britanskog premijera biće i to što je Škotska nacionalna partija na izborima postigla odličan rezultat. Liderka te partije Nikola Sterdžon, smatra da sada ima mandat da traži novi referendum o nezavisnosti. Kad su stigli rezultati, jasno je rekla:
"Vestminster je ignorisao ljude u Škotskoj više od tri godine, sada su Škoti rekli - dosta. Vreme je da Boris Džonson počne da sluša, on ima mandat za Bregzit u Engleskoj, ali nema mandat da izvede Škotsku iz Evropske unije."
Igor Štiks smatra da je Velika Britanija zemlja koja je spremna na različite vrste eksperimenata na kakve kontinentalne države nisu:
"Pretpostavljam da će tu probati da nađu rešenje. Konzervativci će probati da održe stvari kakve jesu, uz koncesije i činjenicu da u Škotskoj raspoloženje nije samo za nezavisnost. Imate podeljeno mnjenje, skoro pola-pola, o pitanju nezavisnosti. Nemate mandat u potpunosti da se otcepite. Ono za šta je Nikola Sterdžon dobila mandat jeste da ponovo postavi pitanje referenduma."
Boris Džonson odbija svaku pomisao na novi referendum, za koji je neophodan blagoslov Vestminstera. Škoti bi zato mogli da probaju da prebace nadležnost na škotski parlament, da odluči o raspisivanju novog referenduma.
"Ne postoji zakonski način da oni sami izađu na biralište", kaže Vukan Marković.
"Ukoliko bi to uradili to bi bio katalonski scenario. Moraju torijevci da izglasaju da im se vrati nadležnost, što znači da od tog referenduma verovatno ništa neće biti. To će istovremeno dodatno osnažiti škotske nacionaliste."
Igor Štiks ne veruje da bi bilo ko u Škotskoj pošao putem sukoba sa centrom. "Da sama iznese referendum, proglasi nezavisnost, to je teško očekivati. To bi podrazumevalo velike rizike na koje škotko društvo nije spremno."
U zapećku pitanje granice između Severne Irske i Irske
I dok je posle izbora Škotska u prvom planu, nekako u zapećku ostaje drugo veliko pitanje, granica između Severne Irske i Republike Irske. Još nije jasno kako Džonsonov plan o Bregzitu treba da reši taj problem.
"Načelno je dogovoreno da Severna Irska bude izopštena u nekoj daljoj budućnosti iz carinske unije. Da bi se sprečila ta granica, Severna Irska će ostati uvezana sa ostatkom Irske i EU, a samim tim odvezana od Velike Britanije. To izaziva velike probleme. Postoje teoretičari u Engleskoj koji tvrde da će za deset godina biti moguća ujedinjena Irska."
Zbog svega ovoga su poslednjih dana najčešći medijski naslovi bili da protekli izbori mogu da dovedu do toga da škotski i irski šavovi na britanskom ostrvu počnu da se paraju, i da bismo mogli da svedočimo i raspadu Ujedinjenog Kraljevstva.
"Jasno je da se radi o ozbiljnim problemima unutrašnjih odnosa. Pomalo smeta tip navijačke atmosfere oko Velike Britanije. Da je sada sve gotovo, Škoti odlaze, Severna Irska ide u rat... To je neozbiljno, sa momentom perverznog uživanja u tuđoj muci. Pojednostaviti debatu, poredeći je sa Balkanom nije najbolji put", smatra Igor Štiks.
Škotska premijerka neće odustati. Smatra da ako konzervativci reše da blokiraju volju Škota, ojačaće podršku nezavisnosti. Džonson kaže da je Škotska jača u Ujedinjenom Kraljevstvu i da se može biti u isto vreme i ponosan Škot i ponosan Britanac. Premijer je izvojevao veliku pobedu. Ali, izazovi tek počinju.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 10
Пошаљи коментар