Brisel ne pristaje na ujedinjenje Francuza i Nemaca

Evropska komisija zabranila je spajanje dva evropska giganta u oblasti železnice, francuskog "Alstoma" i nemačkog "Simensa", navodeći da bi taj plan doneo više štete nego koristi.

Evropska komisija zaustavila je plan ujedinjenja dva najveća proizvođača u ovoj oblasti. "Alstom" i "Simens" kažu da je cilj da spajanjem postanu konkurentni na svetskom tržištu u takmičenju sa velikim proizvođačima iz Kine, SAD i Kanade.

Evropska komesarka Vestager, međutim, saopštila je u sredu da bi taj plan doneo više štete nego koristi, jer bi na unutrašnjem tržištu EU doveo do monopola i rasta cena za evropske korisnike.

Komisija, takođe, tvrdi da pretnja kineske konkurencije ne postoji jer najveća kineska kompanija za sada proizvodi vozove samo za kinesko tržište.

U Francuskoj i Nemačkoj mnogi su dočekali ovu odluku na nož, kao primer da se evropske birokrate slepo drže prevaziđenih pravila konkurencije iz devedesetih godina, iako se svet promenio i konkurenciju treba videti na globalnom a ne na evropskom nivou. Već su najavljene inicijative za promenu pravila.

Između podsticaja stvaranju evropskih industrijskih giganata i zaštite konkurencije na unutrašnjem tržištu, EK se odlučila za ovo drugo, a u tome ima podršku i većeg broja zemalja članica.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 16. септембар 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом