Romanovi konačno identifikovani

Posmrtni ostaci pronađeni nedaleko od Jekaterinburga pripadaju članovima porodice poslednjeg ruskog cara Nikolaja II, potvrdili su stručnjaci američke laboratorije za utvrđivanje DNK.

Američki stručnjaci su analizirali DNK posmrtnih ostataka pronađenih u Starom Koptjakovskom, nedaleko od Jekaterinburga, i uporedili ih sa rezultatima testova DNK rođaka carske porodice Romanov.

DNK analizom identifikovano je poslednje dvoje dece pogubljene ruske carske porodice, princ Aleksej i velika vojvotkinja Marija.

"Ustanovljeno je stopostotno podudaranje", rekao je jedan od zvaničnika američke laboratorije.

Posle više od 80 godina, nauka je potvrdila smrt celokupne carske porodice Romanovih.

Dinastija Romanovih vladala je Rusijom od 1613. do 1917. godine.

Njihova tri veka vladavine okončana su surovim ubistvom od strane komunista.

Tek 1991. godine nađena je masovna grobnica carske porodice Romanov i njihovih sluga. Ekshumacija je izvršena u šumi van Jekaterinburga.

Grobnica je bila nađena čitavu deceniju ranije, ali oni koji su je otkrili čuvali su tajnu da komunisti ne bi saznali za njihovo otkriće.

Kada je grobnica otvorena umesto 11 skeleta sadržavala je samo devet. Očekivalo se da su tu sahranjeni car, carica Aleksandra, carević Aleksej, 4 velike kneginje, doktor Jevgenij Botkin i 3 sluge).

U grobnici su nedostajali Aleksej i prema amerikancima Anastazija, dok su ruski naučnici verovali da nedostaje velika kneginja Marija. Najnovije istraživanje potvrđuje da su Rusi bili u pravu.

Deca cara Rusije su, inače, podizana na najjednostavniji mogući način. Spavali su na tvrdim krevetima bez jastuka, sem kada su bila bolesna. Deca su se ujutro kupala i umivala hladnom vodom. Očekivalo se od njih da sami čiste svoje sobe i da pletu džempere, koji bi se prodavali na dobrotvornim priredbama.

Ruska pravoslavna crkva u izgnanstvu je 1981. godine Romanove proglasila svetim mučenicima.

Tela cara, carice i tri kneginje sahranjeni su 17. jula 1998. u Sankt Peterburgu u sabornoj crkvi svetog Petra i Pavla, tačno 80 godina od ubistva.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 09. мај 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом