петак, 04.10.2013, 11:15 -> 11:49
štampajDan žalosti u Italiji
Zbog nastradalih imigranata u brodolomu nadomak italijanskog ostrva Lampeduze, u Italiji je proglašen Dan žalosti. Zastave su širom Italije spuštene na pola koplja, a u školama je održan minut ćutanja za žrtve.
U Italiji je danas Dan žalosti zbog nastradalih imigranata u brodolomu nadomak italijanskog ostrva Lampeduze, u kojem se, kako se pretpostavlja, udavilo više od 300 imigranata iz Afrike.
Zastave su širom Italije spuštene na pola koplja, a u školama je održan minut ćutanja za žrtve.
Spasilačke službe Lampeduze su saopštile da je pronađeno 111 tela i iz vode izvučeno 155 preživelih. U brodu dugom 20 metara je bilo ukrcano između 450 i 500 ljudi. Ronioci su videli da ima još mnogo, možda oko 200, zarobljenih žrtava u trupu broda, koji leži na oko 40 metara ispod površine vode, prenela je agencija Rojters.
Italijanska obalska straža, ribarski brodovi i helikopteri nastavili su da tragaju za preživelima.
Brod od 20 metara, pretpostavlja se da je prevozio oko 500 ljudi iz Afrike, pretežno iz Somalije i žitelja Eritreje do italijanskog ostrva Lampeduza, gde se nalazi veliki prihvatni centar za imigrante.
Motor na brodu je otkazao pošto su isplovili iz libijske luke Misrata i u brod je počela da prodire voda, pa su putnici, pošto nisu imali nikakvo drugo rešenje da pozovu u pomoć, zapalili manju vatru kako bi dali znak drugim brodovima, ali gas se pomešao sa vodom, pa se vatra proširila i putnici su u panici prešli na jednu stranu broda zbog čega se brod prevrnuo.
Papa Franja, koji je Lampeduzu posetio u julu, izrazio je žaljenje zbog ove nesreće, koju je italijanski premijer Enriko Leta u poruci na društvenoj mreži Tviter nazvao "ogromnom tragedijom".
Jedan osumnjičeni Tunišanin, član posade, je priveden, a tužilaštvo istražuje nesreću.
Lampeduza je ključna tačka za ilegalce koji traže azil u EU, od kojih mnogi beže iz osiromašenih zemalja i zemalja u kojima ima oružanih sukoba u Africi, regionu Bliskog istoka i jugoistoka Azije.
Ove godine je u Italiju stiglo oko 25.000 imigranata, više od tri put nego li cele prethodne godine. To je, ipak, samo upola manje od broja iz 2011. godine kada je "arapsko proleće" bilo na vrhuncu.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 8
Пошаљи коментар