среда, 04.09.2013, 00:25 -> 21:41
štampajSirija, Rusi dolaze
Amerika na korak do početka akcije protiv Sirije. Džon Keri Asada uporedio sa Hitlerom i Sadamom Huseinom. Napad na Siriju bi mogao da izazove još krvoprolića, upozorio Ban Kimun. Rusija bi mogla da podrži rezoluciju UN kojom bi se odobrila intervencija u Siriji, ukoliko se dokaže upotreba hemijskog oružja, kaže Vladimir Putin. Ruska raketna krstarica upućena u istočni Mediteran.
21.40 - Komitet za spoljne poslove američkog Senata odobrio rezoluciju koja predviđa vojnu akciju u Siriji.
21.25 - Bojni otrov koji je 19. marta korišćen u Kan al Asalu upotrebili pobunjenici, navodi Ministarstvo spoljnih poslova Rusije, na osnovu izveštja ruskih stručnjaka koji su istražili taj incident.
18.00 - Sirija će preduzeti "sve mere odmazde" ukoliko bude napadnuta i nikada se neće predati, "čak i da dođe do Trećeg svetskog rata", rekao zamenik sirijskog ministra inostranih poslova Fajsal Mukdad.
15.30 - Vladimir Putin: Kongres SAD nema pravo da dozvoli vojnu intervenciju protiv Damaska bez dozvole UN.
14.55 - Barak Obama: Međunarodna zajednica ne može da ostane mirna posle "varvarskog napada" hemijskim oružjem u Siriji. Ukoliko ne odgovorimo na ovaj napad, rizikujemo da dođe do novih.
12.05 - Ruska raketna krstarica upućena u istočni Mediteran, rekao vojni zvaničnik agenciji Interfaks. U svoju zonu odgovornosti stići će za 10 dana, pišu ruski mediji.
11.55 - Turski premijer Erdogan kaže da će njegova zemlja učestvovati u međunarodnoj koaliciji protiv Sirije, ali je izbegao da kaže da li to znači i učešće u vojnoj akciji.
7.10 - Nije isključeno da Rusija podrži rezoluciju UN kojom bi se odobrila upotreba sile protiv Sirije, ukoliko se dokaže upotreba hemijskog oružja, kaže Vladimir Putin.
01.05 - Gotovo 60 odsto Amerikanaca protiv napada na Siriju, pokazuje anketa Vašington posta i Ej-Bi-Sija.
00.40 - Barak Obama nema baš čvrstu podršku za napad, piše Politiko. Obamini saradnici žestoko lobiraju na Kapitol hilu, ali za sada nemaju dovoljnu podršku. Ovo je najteži Obamin izazov dosada, piše Politiko.
Sjedinjene Američke Države su dramatično zaoštrile retotiku protiv sirijskog predsednika Bašara el Asada, postavljajući scenografiju za napad koji je, već je sasvim izvesno, neizbežan. Bar kada je u pitanju administracija Baraka Obame.
Državni sekretar Džon Keri, je pred spoljnopolitičkim odborom Senata, rekao da Savet bezbednosti UN ne ispunjava ulogu i podsetio nacističke gasne komore. Kerijev nastup, ipak, nije doneo jasnu poruku da li će Obama napasti Siriju i ukoliko podrška sa Kapitol hila izostane.
"Adolf Hitler je gasom pobio milione Jevreja. Sadam Husein ga je koristio protiv Iranaca i sopstvenog naroda. I sada Asad. Tri osobe u istoriji", rekao je Keri, koji je, kako se čini, uspeo da dobije podršku Kongresa za početak napada na Asadove snage.
Pored Kerija, pred Senatom su govorili i ministar odbrane Čak Hejgegl i načelnik Združenog štaba američkih oružanih snaga Martin Dempsi.
Govoreći o istrazi koju vode Ujedinjene nacije, Keri je rekao da su američki obaveštajni podaci ubedljiviji od informacija koje ima svetska organizacija.
Skeptični deo američke javnosti odmah je podsetio na čuveni govor tadašnjeg državnog sekretara Kolin Pauela pred UN 2003. godine, koji je označio kraj političke karijere tog čoveka, jer su se analize američkih obaveštajaca o oružju za masovno uništenje Sadama Huseina pokazale najobičnijim besmislicama.
Keri je, ipak, zapeo kada su na red došla pitanja senatora o kopnenim snagama, jer je rekao da će se oružane snage "uključiti ukoliko Sirija implodira", da bi, ubrzo zatim, reteriraoizjavom da američki vojnici neče kročiti na tlo te države.
Podršku Obaminoj administraciji najavio je najuticajniji republikanac u Kongresu Džon Bejner, koji je pozvao i svoje stračke kolege da podrže intervenciju u Siriji.
"Jedino SAD može zaustaviti režim sirijskog predsednika El Asada i upozoriti ostale širom sveta da se upotreba hemijskog oružja neće tolerisati", rekao je Bejner.
Spoljnopolitički odbor Senata je prihvatio nacrt rezolucije o upotrebi vojnih snaga u Siriji, kojom je predviljena vojna akcija u trajanju od 60 dana, koja se ukoliko bude potrebno može produžiti za još 30 dana.
Podrška lidera demokrata i republikanaca ne znači, automatski, da će Obama dobiti "zeleno svetlo" za početak rata, jer je, bar za sada, podrška početku novog rata na prilično niskim granama.
Od odluke američkog Kongresa zavisiće i dalji potezi Francuske, jedinog saveznika SAD u planu da udari na Siriju.
Francuska čeka
Francuski predsednik Fransoa Oland rekao je da će sačekati da vidi šta će američki Kongres odlučiti ponovio da Francuska neće moći sama da deluje.
"Evropa mora da se ujedini po ovom pitanju. Svako na svoju odgovornost. Francuska će na svoju", rekao je Oland.
Francuskoj i SAD, međutim, prvi čovek UN Ban Kimun, uputio je upozorenje da su takvi napadi legalni samo u slučaju samoodbrane u skladu sa Poveljom UN ili uz odobrenje Saveta bezbednosti UN.
Ban je zabrinut da bi bilo kakva "kaznena" akcija protiv Sirije mogla da izazove još više potresa i krvoprolića u građanskom ratu u toj zemlji.
Ban je podvukao da pre donošenja odluke o bilo kakvim odgovorima na moguću upotrebu hemijskog oružja, treba sačekati rezultate istrage inspektora UN, prenosi Itar tas.
"Rezultate istrage treba da uzme u obzir Savet bezbednosti UN", rekao je Ban, ističući da je uspeh inspektora UN u interesu svih strana.
U međuvremenu, oglasio se i Hjuman rajt voč koji je optužio sirijski režim da koristi kasetnu municiju u borbi protiv pubunjenika i podsetio da je više od 80 zemalja ratifikovalo konvenciju o zabrani kasetne municije, jer je od nje najčešće stradaju civili.
Četiri američka broda na Bliskom istoku
Američka mornarica prerasporedila je ratne bodove na Bliskom istoku u slučaju napada na Siriju, saopštili su američki vojni zvaničnici.
Razarač "Mahan" napustio je Mediteran, dok je borbena grupa ratnih brodova, predvođena nosačem aviona "Nimic", na putu za Crveno more iz Indijskog okeana, rekao je za jedan zvaničnik za agenciju AFP, navodeći da je "Mahan na putu za Norfolk", svoju matičnu luku u Virdžiniji.
Grupa borbenih brodova, predvođena nosačem aviona "Nimic", stići će iz Indijskog okeana u Crveno more "u narednih nekoliko dana", rekao je jedan američki zvaničnik.
Odlaskom "Mahana" broj američkih razarača u Mediteranu smanjen je na četiri, a svaki od tih ratnih brodova opremljen je tako da može da lansira krstareće rakete "tomahavk" na ciljeve u Siriji, ukoliko to naredi američki predsednik Barak Obama.
Američka mornarica drži u tajnosti tačan broj raketa "tomahavk" na tim razaračima, ali većina analitičara procenjuje da svaki od tih brodova nosi između 40 i 56 krstarećih raketa.
Takođe, američka vojska je u bliskoistočni region poslala amfibijski brod "San Antonio" sa helikopterima i nekoliko stotina marinaca, koji bi mogao da bude upotrebljen u slučaju hitne evakuacije američkih diplomatskih misija u tom regionu.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 38
Пошаљи коментар