среда, 10.08.2011, 10:56 -> 11:33
štampajBrezna - selo koje nestaje
Selo Brezna, u podnožju Goča, nažalost, samo je jedno od mnogih sela u Srbiji koja odumiru. Seljani su upućeni samo jedni na druge, a danas u njemu nema nijednog deteta.
Samo 20 starih kuća i još 18 napuštenih domova, sa ukupno 43 meštana slika su sela Brezna, jednog od najstarijih sela u Srbiji. Selo u podnožju Goča starije je i od prvih pisanih podataka o naselju Rudopolju, danas Kraljevu.
Prvi zapisi o nekada naprednom selu potiču s početka 13. veka. Danas, u selu ima samo 43 meštana, a njih osmorica imaju manje od 50 godina. U selu nema nijednog deteta, a seljani su upućeni jedni na druge i slučajne prolaznike, kako bi razmenili koju reč.
Na temelju crkve za koju veruju da je starija i od Žiče, već vremešni meštani odlučili su da sačuvaju to obeležje. Sagradili su zvonik gde se ponovo okupljaju praznikom.
Prema dosadašnjim arheološkim ispitivanjima Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Kraljevu, poznato je da je reč o nekropoli sa 50 malih spomenika u vidu neobrađenih kamenih belega na nalazištu "Malo groblje".
"S obzirom na to da određivanje perioda nastanka starih naselja zahteva stručni postupak, iz Zavoda apeluju na građane da ne otkopavaju sami, već da zatraže stručne savete", kaže arheolog Marija Aleksić-Čevrljaković.
Meštani, uglavnom stariji, teško žive, u selu nema ni fiksnih telefona, a ni autobusi ne saobraćaju.
Snežana Nerić, koja je već u osmoj deceniji života, ima tri krave i još uvek se nekako snalazi. Živi sa sinom, sa kojim obrađuje malo zemlje.
Među seljanima starosti preko 60 godina samo osmorica su mlađi, a trojica mladića su dvadesetogodišnjaci.
Vladimir Nerić je imao teško detinjstvo, odrastao je u domu, a danas bi, kako kaže, želeo da ostane u selu. Problem je što nema posla, a samim tim ni novca za osnovne životne potrebe.
Mladi su iz sela odavno otišli, a škola više od tri decenije ne radi.
Zdravka Milašinović ima 75 godina i seća se kada je išla u školu. Tada je, kaže, u školi bilo 70 đaka, a danas meštani Brezne željni su da im neko mlađi dođe u posetu.
Njen suprug Dragoslav Milašinović kaže da je nekada u selu bilo 67 domaćinstava i to sa po deset i dvanaest članova.
"Danas nema nigde nikog, po jedno ili dvoje u kući, i to starih", kaže Dragoslav.
Upućeni jedni na druge, meštani provode dane zagledani u daljinu iščekujući slučajne prolaznike da bi razmenili po koju reč. Nažalost, Brezna na samo šest kilometara od vrha planine Goč, samo je jedno od desetak sela u okolini Kraljeva koja se gase.
Uprkos tome što prvi zapisi o Brezni datiraju iz 1220. godine i što je selo starije od naseobine, Rudopolja, današnjeg Kraljeva, ono nestaje. U selu sa 43 seljana ima samo 20 kuća i još 18 napuštenih domova, a nema nijednog deteta.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар