Vek fudbala u Kikindi

U kikindskom Narodnom muzeju predstavljena monografija "Sto godina fudbala u Kikindi" koju je autor Brane Marijanović pisao deset godina.

U prisustvu brojnih uglednih sportskih radnika i prijatelja fudbala u kikindskom Narodnom muzeju predstavljena je knjiga  "Sto godina fudbala u Kikindi". Monografiju, koja, pored ostalog, sadrži više od stotinu fotografija, autor Brane Marijanović pisao je punih deset godina.

Autor na početku knjige ističe da je Kikinda među prvim sredinama ondašnje Austro-ugarske u kojima se igrao fudbal.

"Nije mi cilj bio da pišem samo o OFK Kikindi, nego i o svim drugim klubovima koji su postojali u ovom gradu", kaže Marijanović, dodajući da su veliki doprinos razvoju ovog sporta dali seoski klubovi i fudbaleri koji su dolazili sa strane.

Naš internacionalac Mladen Krstajić koji je karijeru započeo upravo u Kikindi ceni da je Kikinda grad koji ima dušu i mir koji svakog sportistu inspirišu da dâ najbolje od sebe.

Nakon petnaest drugoligaških sezona i preko pet stotina odigranih utakmica, kruna rada fudbalera i fudbalskih radnika OFK Kikinde bio je plasman u Prvu ligu 1992. godine.

Prisećajući se tih dana Goran Cvijan, nekadašnji kapiten kluba, kaže da je plasman u najviši rang bio težnja mnogih generacija: "Drago mi je što smo mi uspeli da to ostvarimo. Nažalost, Kikinda je u Prvoj ligi igrala 'samo jedno leto', ali to ne menja utisak da je ostvaren san."

Danas u kikindskoj opštini egzistira desetak fudbalskih klubova u raznim rangovima takmičenja i većina njih nalazi se na začelju tabele.

Knjiga "Sto godina fudbala u Kikindi" i polusatni film, koji je autor Brane Marijanović snimio sa Đorđem Baračkovim, predstavljaju hroniku jedne varoši u jednom veku i imaju izuzetnu kulturno-sportsku i istorijsku vrednost.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. јул 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом